STRANGER THINGS 3. sezon değerlendirme: “HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ!”

Seviliyorsun Netflix...

Stranger Things dizisinin 3. sezonu 4 Temmuz’da Netflix’te yerini aldı. Tüm fragmanlar ne kadar beklentilerimizi arttırmış olsa da hiçbirimiz, “Bu kadarı da olmaz artık ki!” diyebileceğimiz bir sezon beklemiyorduk. Yani dizi yayınlandığı ilk günden beri kalitesini korumayı başarıyordu ama tıpkı kendinden önce gelen projeler gibi uzadıkça kalitesinden ödün vereceği korkusu da içimizi kemirmiyor değildi. Neyse ki bu soruna buldukları çözüm yerindeydi: DEĞİŞİM!

Kimisinin seveceği kimisinin de iğreneceği bir atılım. Ben ise bu konuda daha nötr taraftayım. Dizide değişimin sonucuna daha yakından bakmak istersek şunları diyebiliriz:

Stranger Things 3’ün ilk bölümlerinde ilk iki sezondan beri değişen her şeyi görme fırsatı yakaladık ve ayrıca kalbimiz, herkesin büyümüş olması ve çoğu şeyin artık eskisi gibi olmadığı gerçeğiyle yüzleşti. “Her şeyin değişmesi” teması zaten bu sezonda her karakterin üstesinden gelmeye çalıştığı ve zorlandığı bir temaydı. Bölümler ilerledikçe karakterler gibi biz de değişime alışsak da son bölümde daha da anladık ki Stranger Things asla eskisi gibi olamayacak. Sevdiğimiz ve değişimi daha az hissettiğimiz kısımlarda var elbette, mesela karakterler. Onlar da bizim gibi bir süreçten geçiyor ayrıca yine bu sezonda da bizi eğlendiren, güldüren ve biraz fazla korkutan güzel karakterler vardı. Yeni tanıştığımız Erica, Robin ve Rusça bilen adam! Namı diğer Bald Eagle ve Alexi (daha çok sevdiğimiz adıyla Smirnoff) çok iyi oturmuş ve bizi her açıdan tatmin eden karakterlerdi. Yeni yüzlerin hepsini ayrı ayrı sevdim ve bağlandım diyebilirim. Tabii, başından beri yanımızda olan her sezonla birlikte bizlerle büyüyen ana karakterimizin de hakkını vermek lazım. Özellikle Mike ve El arasındaki ilişkinin tatlılığı bizi bizden aldı.

Ayrıca Susie ve Dustin’in mükemmel düetini de unutmamak lazım! Dizinin işleyişi işe alışık olduğumuz bir şekildi. Olayların gelişme tarzı ve karakterlerin ayrı gruplar halinde olup sonradan bir araya gelmesi açısından eski sezonlarda da görmüş olduğumuz bir vardı. Buna rağmen çoğu yerde “Bu olaylar nasıl birbiriyle bağlantılı ki?” dedirtmesini de bilen bir örgü vardı. Kısaca bir sonuca bağlamak gerekirse Stranger Things 3 bizlere tanıdıkça daha çok sevdiğimiz yeni karakterlerin yardımıyla önceki sezonlardan farklı bir Stranger Things deneyimi yaşattı. Ve son bölümün sonundaki credit sahnesi ile de gelecek sezonda bizi daha da “Stranger” şeylerin beklediğini gösterdi.

Siz 3. sezon hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atarak belirtmeyi unutmayın.

Kategori
DİZİ
Doğa Adan

Garip ve saçma her başyapıt filme tapan, kendisi de izlediği filmler gibi garip olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER