NETFLIX’in rakipleri artıyor. Sırada IMDb var!

Netflix'in yeni rakibi IMDb Freedive'ı inceledik...

Netflix, ilk başlarda film ve dizileri belli ücretler karşılığında kiralayıp belli bir süre platformlarında yayınlayıp kazanacağı parayı bu şekilde döndürmüştü. Daha sonradan kendi yapımları öyle bir arttı ki, önce televizyona sonra da sinema sektörüne ciddi bir rakip olmayı başardılar. Streaming olarak geçen platform türünün ne kadar tuttuğunu gören diğer şirketler de devam eden işlerin yanında bu sektöre girmeye başladılar.

Diğer şirketlerin kendi platformlarını kurması Netflix için bir takım tehlikeler anlamına geliyor. Kendi platformunu kuran şirketler, film ve dizilerini yavaş yavaş Netflix’ten çekip kendileri yayınlamaya başlayacaklar. Buna verilebilecek en yakın örnek Marvel-Netflix dizileri. Disney, kendi platformunu kurduktan sonra (Disney+) Netflix’te yayınlanan Marvel dizilerini bir bir iptal etmeye başladı. The Punisher ve Jessica Jones’un da 1 sezon daha yayınlanıp iptal edilmesi bekleniyor. Disney+ platformunda da Vision-Scarlet Witch ve Loki gibi dizilerin yayınlanması bekleniyor. Ayrıca iptal edilen Daredevil, Luke Cage gibi diziler de o platformda yayın hayatlarına dönebilirler. Netflix, eğer piyasadaki yerini korumak istiyorsa kendi içeriklerinin nicelik ve niteliğini arttırmalı, bu yadsınamaz bir gerçek. Çünkü rakiplerin ardı arkası kesilmiyor.

Netflix’in en yeni rakibi; sinema ve televizyon filmleri, film yıldızları ve dizileri hakkında bilgiler içeren çevrimiçi veri tabanı sitesi IMDb. Amazon, sahip olduğu IMDb’nin çok bilinen ismini kullanarak film-dizi yayınlama servisi sektörüne adım atma kararı aldı. IMDb Freedive adı verilen bu platformun en büyük özelliği, kullanıcıların herhangi bir ücret ödemeyecek olmaları. Sadece reklam üzerinden kendisini finanse edecek olan Freedive, bu özelliği ile Netflix’e büyük sıkıntılar çıkarabilir. Şu anda sadece Amerika’daki IMDb ve Amazon üyeleri platformu kullanabiliyor. IMDb Freedive, diğer ülkelere açılacak mı? Açılacaksa ne zaman açılacak? Bu soruların cevabını almak için biraz daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Kategori
DİZİFİLMHABER
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER