NETFLIX’in ilk TÜRK dizisi HAKAN: MUHAFIZ’a yabancıların tepkisi ne oldu?

Artık onlar da altyazılı izliyor...

Netflix’in ilk orijinal Türk yapımı olan Hakan: Muhafız, global ismiyle The Protector, 14 Aralık’ta platformdaki yerini aldı. Netflix, yüzlerce ülkede hizmet veren bir servis olduğu için aynı anda milyonlarca insanın bir tık uzağında oldu tabii ki dizi. Biz diziyi tek solukta bitirdik gitti. Hatta 1 yıl bekledik, 1 günde bitti diye de isyan ettik. Kendi fikrimi söylemem gerekirse ben diziyi gayet beğendim. Tabii ki birkaç kusur vardı ancak hem Netflix’in buradaki ilk dizisi olmasından hem de televizyonlarımızda dönen rezilliklerden dolayı ben bunları görmezden gelebiliyorum. Ancak geliştirilmesi gerektiğini de söylüyorum tabii ki. Bir şeyler ancak eleştirildiğinde gelişebilir. Mesela dizi sürükleyicilik yönünden müthiş, bir bölüm bittiği an diğerine geçesiniz geliyor. Hatta sezon bitince bile diğer sezon olsa da devam etsem, diyor insan içten içe.

Benim kısaca görüşlerim bunlardı ancak bu içerikteki konumuz yabancıların görüşleri. Önce şu bilgiyi vereyim: Dünya çapınca milyonlarca kullanıcısı olan TV Time uygulaması, 10 ile 16 Aralık arasında global olarak yükselişte olan dizileri açıkladı, Hakan: Muhafız ilk sırada yer aldı bu listede. Kullanıcıların o hafta hangi dizinin en fazla bölümünü izlediğinden yola çıkarak hesaplanıyormuş bu veriler.

Türk dizilerinin çok uzun süreleri ve istediğimiz kalitede olmamalarına rağmen dünyada kaç ülkeye satıldığını görüyoruz. Bu dizi, hem süre olarak hem de kalite olarak istediğimiz şeylerin başlangıcı niteliğinde. O yüzden başarılı olması birçok şeyin önünü açabilir. Hem Netflix daha çok Türk dizisi yapar hem de başka yabancı yatırımcılar bizim dizi sektörümüze daha fazla adım atmak ister.

BBC News Türkçe‘de yer alan haberde, yabancıların diziye ne tepki verdiği anlatılmış. Biz de size BBC aracılığıyla aktaracağız bu söylemleri.

New York Times, Vanity Fair gibi yayınlar için televizyon eleştirileri yazan Joe Keller, Decider isimli internet sitesinde yayımlanan makalesinde dizinin izlenmesi gerektiğini söylemiş. Keller’ın söyledikleri genel anlamda şöyle:

“Dizinin ilk bölümü sizi içine çekiyor, modern İstanbul’da geçen tarihi bir savaş fikri bizim için çok ilgi çekici. Hakan: Muhafız; gizemli etmenleri, modern dünyanın iş rekabetini ve sıradan bir adamın rüyalarını bir araya getirerek şaşırtıcı bir şekilde çekici bir dizi ortaya çıkarıyor.”

 

“Yılın en çok beklenen yapımlarından”

İspanya’nın günlük gazetelerinde olan La Vanguardia, dizinin yayına başlamasını “Yılın en çok beklenen yapımlarından biri sonunda başladı” diyerek duyurmuş.

Yine İspanya’nın günlük gazetelerinden Publico‘da diziyle ilgili bir eleştiri yayımlayan gazeteci Maria Jose Arias, dizinin senaryosunun yüzde yüz orijinal olmadığını ve diğer süper kahraman hikayeleriyle benzerlikler taşıdığını söylemiş. Ancak Arias’a göre buna rağmen dizinin hikayesi, karakterlerin aldığı farklı dönemeçler ve karizmatik bir karakter olan Hakan sayesinde izlemesi ilginç bir hal alıyor.

 

Dünyanın en büyük online sinema ve dizi veritabanı olan IMDb’de The Protector yaklaşık 10 bin oy almış ve puanı 10 üzerinden 8,3. Gayet iyi puan alan diziye gelen olumsuz eleştiriler ise genellikle dizinin konusunun klişe olduğu ve özel efektlerin iyi kullanılmadığı hakkında olmuş.

Unutmadan hatırlatalım. Hakan: Muhafız, henüz ilk sezonu çıkmadan ikinci sezon onayı almış bir dizi. Ee, siz dizi hakkında ne düşünüyorsunuz? İkinci sezon için beklentileriniz neler?

Kategori
DİZİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER

 • EKİM ayında NETFLIX TÜRKİYE’de neler var?

  Her ay olduğu gibi bu ay da Netflix, hem orijinal içerikleriyle hem de lisanslı içeriklerle karşımıza çıkacak. Gelin, ekim ayında Netflix Türkiye kütüphanesine eklenecek içeriklere birlikte göz atalım.  ...
 • 2020 Emmy Ödülleri’nde kazananlar belli oldu!

  COVID-19 pandemisi nedeniyle hiç olmadığı kadar farklı olan 2020 Emmy Ödülleri‘nde kazananlar belli oldu. Jimmy Kimmel‘ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, sınırlı seyirci karşısında yapıldı ve kazananlar evlerinden online şekilde...
 • WANDAVISION’dan ilk fragman yayında!

  Disney‘in Netflix‘e rakip olması beklenen platformu Disney+‘ın ilk orijinal işlerinden olan WandaVision‘dan ilk fragman dün gece yayınlandı. Benim cehaletimse kusura bakmayın ama ben dizinin müzikal kıvamında ilerleyeceğini düşünmüyordum. Diziden...
 • BluTV’nin HARİKA dizisi YARIM KALAN AŞKLAR!

  Geçtiğimiz gün bir arkadaşımın tavsiyesi ile BluTV‘nin geçen hafta ilk bölümü yayınlanan Yarım Kalan Aşklar isimli dizisini izledim. Tanıtımına, afişlerine vs. rastlamıştım zaten. Zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan da tavsiye...