NETFLIX’in ilk interaktif yapımı BLACK MIRROR: BANDERSNATCH yayında, işte izlemeden önce bilmeniz gereken her şey!

Nedir, ne değildir özet geçelim...

Öncelikle bu içerikte hiçbir SPOILER olmayacağını belirteyim, içiniz rahat bir şekilde okuyun. Black Mirror, günümüzün en popüler dizilerinden biri. Dizi, teknolojinin yakın gelecekte hayatımıza etkilerini karanlık bir öngörü tarzıyla gözler önüne seriyor. Netflix, ilk 2 sezonu yayınlandıktan sonra diziyi bünyesine katmıştı ve üstüne iki sezon yayınlamıştı. Dizinin 5. sezonu heyecanla beklenirken, bir Black Mirror filmi geleceğine dair söylentiler ortaya çıktı. Sonra Netflix’e girdiğimizde bir baktık ki, öne çıkarılmış bir şekilde Black Mirror filmi olan Bandersnatch’i görüyoruz. Bundan birkaç gün sonra da (28 Aralık) film yayınlandı zaten. Netflix çok reklamını yapmadı filmin. Ancak Netflix böyle bir strateji uyguladıysa mutlaka bir bildiği vardır.

Filmin olayı şu; filmin başından itibaren bazı anlarda size seçenekler sunuluyor, sizin yaptığınız seçimlere göre film ilerliyor. Yani bir sürü farklı görüntü çekilmiş ve siz o görüntüler üzerinden kendi hikayenizi oluşturuyorsunuz. Her izleyen farklı bir film izleyip farklı bir sona ulaşıyor film bittiğinde. Bu yönü, reklamı çok fazla yapılmasa da kulaktan kulağa yayılmasını sağladı ve tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Netflix, artık böyle şeyler yaparak fark yaratmalı. Amerika’da bütün büyük şirketler Netflix’e alternatif servisler çıkarmaya başladı çünkü.

Önce şöyle fragmanı aşağı bırakayım. Onu izleyin, sonra devam edelim.

Fragman, filmin yayınlanacağı günden bir gün önce (27 Aralık) yayınlandı ve çok ilgi gördü. Tüm platformlara baktığımız zaman milyonlarca izlendiğini görüyoruz.

 

Nedir bu Bandersnatch?

İnanılmaz hızlı bir şekilde hareket ettiğine inanılan hayal ürünü yaratık.

Bandersnatch, ilk defa İngiliz yazar Lewis Carroll’ın Alice Harikalar Diyarında kitabının devamı olan Aynanın İçinden kitabında yer alan bir karaktermiş. Lewis Carroll, sonrasında da Bandersnatch’i yapıtlarından çokça kullanmış.

İlerleyen zamanda bu yaratık, birçok popüler kültür ürününde de kendine yer bulmuş.

 

Filmin konusu ne?

Stefan isimli genç bir oyun yaratıcısını izliyoruz. Bandersnatch isimli bir roman var, yazarı delirmiş ve karısını öldürmüş. Stefan bu romanı oyuna çevirme görevini üstleniyor. Fionn Whitehead’in canlandırdığı Stefan film boyunca birtakım seçimlerle karşı karşıya kalıyor. Biz de onunla beraber seçim yaparak filmin gidişatını belirliyoruz. Film seçimlerinizle beraber 1,5 saat kadar sürüyor ancak Netflix’in elinde toplam 5 saatlik bir görüntü varmış. Tabii ortalama izleme süresi 1,5 saat. Yoksa hızlıca 40 dakikada da bitirebiliyorsunuz. Filmde 5 farklı olası son var. Küçük küçük seçimlerle beraber binlerce farklı yoldan filmi izleyebiliyorsunuz.

 

5.  sezon yerine film mi geldi?

Bunun cevabını biz de bilemiyoruz. Dizinin 4. sezonu bir yıl önce bu zamanlarda yayına girmişti. Daha önce de Black Mirror’ın resmi Twitter hesabından yeni sezonun 2018’in sonunda geleceğini belirten bir tweet atıp daha ardından silmişlerdi. Belirttikleri zamanda da film geldi işte. Acaba bu 5. sezon yerine mi yoksa ekstra bir proje mi? Dediğim gibi bilemiyoruz maalesef.

 

Filmle ilgili bizim söyleyeceklerimiz bu kadar. Gerisini izlediğinizde göreceksiniz. Netflix’in başka interaktif yapımların da üzerinde çalıştığı söylentiler arasında. Bizce müthiş bir olay. Hem yakın gelecekteki teknolojik öngörüleri anlatan Black Mirror’da bunu ilk olarak uygulamaları da ayrı güzel bir detay olmuş. Black Mirror’ın bir bölümünde böyle bir konu işlense çok şaşırmazdık, şimdi kendi hayatımızda uyguluyoruz.

Siz ne düşünüyorsunuz, böyle yapımların olması ve artması hoşunuza gider mi?

Kategori
DİZİFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER