NETFLIX’in FATİH SULTAN MEHMET’i anlatan RISE OF EMPIRES: OTTOMAN dizisi hakkında bilmeniz gereken her şey!

Elimizde olan bilgileri derledik...

Netflix, Fatih Sultan Mehmet‘in 13 yaşında tahta geçip sonrasında İstanbul’u fethetmesinden başlayıp Osmanlı‘nın yükseliş dönemini anlatacak bir dizi hazırlıyor. Hem de bu dizi bir “Netflix Türkiye” projesi değil, Netflix’in global projesi. Ben de Rise of Empires: Ottoman hakkında bilinenleri tek bir içerikte toplayayım, herkes için bakması kolay olsun istedim.

Aslında bundan birkaç ay önce dizinin yapılacağı haberini aldığımızda, ismi Ottoman Rising olarak açıklanmıştı. Ancak son ve kesin ismi Rise of Empires: Ottoman. Dizide hem Türk hem yabancı yapımcılar yer alıyor. Oyuncuların da büyük çoğunluğu Türk ancak dizinin dili İngilizce. Oyuncuların ana dilleri dışında oyunculuk performansı sergilemesi gerçekten çok büyük bir iş. Umarım üstesinden gelmişlerdir.

Karga Seven Pictures‘ın hazırladığı dizi, 6 bölümden oluşan bir mini dizi olacak aslında. Ve de tam olarak bir dizi değil. Yarı belgesel/yarı dizi şeklinde. Bazı yerlerde bize olayları anlatan bir dış ses de olacak. İstanbul’un fethi ana konu ancak dizide flashback’ler ve flashforward’lar  ile farklı hikayeler de anlatılacağı söylendi. Netflix’in söyledikleri arasında bir de “Rise of Empires: Ottoman, Osmanlı İmparatorluğu’nu farklı bir açıdan ele alıyor” ibaresi var. Bunun ne anlama geldiğini izleyip göreceğiz.

 

Proje nasıl ortaya çıktı?

Proje ilginç bir proje çünkü başta da belirttiğim gibi Netflix’in global yapımı. Netflix, dünya çapında bir araştırma yapmış ve insanlara hangi imparatorlukları tanıdıklarını sormuş. En çok bilinen imparatorluklar da haliyle Osmanlı ve Roma çıkmış. Daha önce Karga Seven Pictures ile çalıştıkları için onların kapısını çalmışlar ve nasıl bir şey yapabileceklerini sormuşlar. Sonra da bu proje ortaya çıkmış. Karga Seven Pictures ve STXtv diziyi ortak olarak hazırlayacaklar. STXtv, dizinin Türkiye ve Çin haklarına sahip.

 

Ne zaman yayınlanacak?

Yarı belgesel/yarı dizi formatındaki Rise of Empires: Ottoman, 6 bölümden oluşan sezonuyla 24 Ocak 2020‘de Netflix’ten yayınlanacak. Netflix’in Türkiye hesaplarından şu ana kadar diziyle ilgili hiçbir şey paylaşmaması çok garip bir detay. Sebebini anlayamadım.

 

Kadroda kimler var?

Fatih Sultan Mehmet‘i Cem Yiğit Üzümoğlu canlandırıyor. Ana adındaki ajan karakteri için ise Sibel filminde büyük beğeni kazanan Damla Sönmez rol alıyor. Fatih Sultan Mehmet‘in üvey annesi ve aynı zamanda II. Murad‘ın zevcesi olan Mara karakterini Tuba Büyüküstün canlandırıyor. Bizans İmparatorluğu’nun son megadükü olan Loukas Notaras‘a da Osman Sonant hayat veriyor. Bu isimlerin dışında dizide Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Tolga Tekin, Ushan Çakır, Alp Türker İlkman, Çağatay Atasagun, Talha Efe Cenetoğlu, Erdem Akakçe gibi isimler yer alıyor. Yönetmen koltuğunda Karga Seven Pictures’ın kurucularından Emre Şahin oturuyor. Dizinin senaryosunu da Emre Şahin, ortağı Kelly McPherson ve ünlü İngiliz senarist Elizabeth Lake yazdı. Dizinin tarih danışmanlığını Celal Şengör ile Emrah Safa Gürkan yaptı.

Dedik ya, yarı belgesel olacak ve bir anlatıcısı olacak diye. İngilizce için o anlatıcı, son zamanlarda Game of Thrones, The Crown gibi yapımlarda gördüğümüz Charles Dance; Türkçe için ise Halit Ergenç.

 

Yayınlanan Tüm Fotoğraflar

 

 

Fragman ve Afiş

 

Büyük bir proje bizi bekliyor. 6 bölümden oluşması da güzel çünkü ne kadar kısa olursa bütçeyi o kadar kaliteli şeyler yapmaya ayırabilirler. Benim beklentim büyük. Kafamdaki en büyük soru işaretiyse oyuncuların İngilizce konuşarak oyunculuk yapmanın üstesinden gelip gelemediği. Siz ne düşünüyorsunuz?

Kategori
DİZİHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER