NETFLIX’in FATİH SULTAN MEHMED dizisinden yeni gelişmeler var!

Detaylar aşağıda...

Daha önce de aktarmıştık ama bilmeyenler için yine söyleyelim: Netflix, Fatih Sultan Mehmed ve Osmanlı’nın yükselişini konu alan bir belgesel dizi üzerinde çalışıyor. Ancak proje, Netflix Türkiye‘nin projesi değil. Tüm dünyada başarıya ulaşması beklenen uluslararası bir proje.

Milliyet‘ten Buket Aydın, Ottoman Rising isimli dizinin yapımcılığını üstlenen Karga Seven Pictures‘ın ortaklarından Emre Şahin ile röportaj gerçekleştirmiş. Biz de, Emre Şahin’in bu röportajda mini diziyle ilgili söylediklerini size aktaralım dedik.

Projenin çıkışı şöyle olmuş: Netflix, bir araştırma yaparak insanlara dünyada en çok tanınan imparatorlukları sormuş. Tabii ki Osmanlı ve Roma, en fazla gelen iki cevap olmuş. Karga Seven Pictures ile daha önce birkaç iş yaptıkları için ve şirketin Türkiye bağlantısını da bildikleri için aramışlar, ne yapabileceklerini düşünüp ortaya böyle bir şey çıkarmışlar.

Dizi şu anda 6 bölüm olarak planlanıyor. İstanbul’un fethi ana konu olsa da hikaye oradan farklı yerlere de gidecek. Flashbackler de olacak, ileri gidişler de.

Diziyi daha önce Türkiye’de yapılan tarzda yapmayacaklarmış. Bir kere dil İngilizce olacakmış. Oyuncu kadrosu uluslararası olacakmış. Yukarıda da dediğim gibi herhangi bir ülke için değil, “Netflix International” için çekilecekmiş. Netflix’in olmadığı ancak film ve diziler için en büyük pazarlardan olan Çin ile de anlaşma yapılmış. Dizinin yönetmenliğini de Emre Şahin yapacakmış. İngilizce ve mainstream (ana akım) altı bölüm hem Türkiye hem Osmanlıyı anlatan türünün ilk ve tek örneği olacağını söylüyor kendisi.

Oyuncu kadrosu için aslında başta Türk ve yabancıları yarı yarıya düşünüyorlarmış ancak iş ilerledikçe Türk sayısı artmış. Ne kadar “Türk ama uluslararası” bir şey yapabilirsek o kadar iyi, diyor Emre Şahin. Kamera arkası için de aynı şeyi yapmak istiyor. Oyuncu kadrosunda hem bildiğimiz kişiler hem de yeni isimler varmış.

Dizinin senaryosunu Emre Şahin, ortağı Kelly McPherson ve ünlü İngiliz senarist Elizabeth Lake yazmış. Senaryoda da oldukça iddialı olduklarını söylüyor.

Dizinin ne zaman yayınlanacağı şu anda belli değil ancak bazı söylentilere göre eylül ayı yayınlanma ihtimali var. Siz ne düşünüyorsunuz bu yarı belgesel dizi hakkında? Yorumlarınızı eksik etmeyin!

Kategori
DİZİHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER