NETFLIX’in 2020 yılında TÜRKİYE için planları ne?

Netflix, bu yıl ülkemiz için ne düşünüyor?

Netflix Türkiye ve CEE Bölgesi Uluslararası Yapımlar Direktörü Michael Azzolini, ABD’li şirketin Türkiye için bu yılki stratejisini ve planlarını açıkladı.

Netflix, orijinal yapım anlamında ülkemize Hakan: Muhafız dizisiyle girişini yaptı. Hakan: Muhafız’ın 2 sezonu yayınlandı, yayınlanacak en az 2 sezonu daha var. Son günlerde herkesin izlediği Atiye ise Netflix’in ülkemizdeki ikinci orijinal işiydi. Aşk 101 isimli bir dizinin ve Berkun Oya’nın liderliğini yaptığı ancak henüz ismini bilmediğimiz bir dizinin hazırlandığı da daha önce açıklanan bilgilerdi.

Atiye dizisinin galası için Türkiye’ye gelen Netflix Türkiye ve CEE Bölgesi Uluslararası Yapımlar Direktörü Michael Azzolini, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin uzun soluklu baktıkları ve çok önem verdikleri bir pazar olduğunu söyleyen Azzolini, yeni yatırımlar konusunda da çok istekli olduklarını dile getirdi.

Azzolini; Türkiye’de 1,5 milyon kullanıcıyı aştıklarını, bu rakamın daha da artmasını beklediklerini söyledi. 2020 için Türkiye’de 3 yeni dizi planladıklarını belirten Azzolini, 8 bölümlük bir dizinin bütçesinin ortalama 20 milyon TL olduğunu ekledi. Ayrıca Michael Azzolini; Hakan: Muhafız’ın yeni sezonlarının, Aşk 101’in ve Fatih Sultan Mehmet’i anlatan Rise of Empires: Ottoman dizisinin yakında Netflix üzerinden yayınlanacağını ifade etti.

 

“Atiye’den beklentimiz büyük”

Atiye dizisinden beklentilerinin büyük olduğunu belirten Azzolini, Beren Saat’in dünyanın her yerinde hayranı olduğunu söyledi. Azzolini, dizinin güçlü bir kadın kahramanın kendi içine yolculuğunu anlattığını, aynı zamanda Nemrut, Göbeklitepe ve İstanbul’u da dünyaya tanıttığını ifade etti.

 

“Beren saat fanları bize sürekli diziyi soruyor”

Netflix Türkiye Uluslararası Yapımlar Direktörü Pelin Diştaş, Beren Saat fanlarının uzun süredir bu diziyi beklediklerini belirterek “Beren Saat fanları, özel mail adreslerimizi bile bulmuşlar. Her kanaldan sürekli olarak bize ulaşıp diziyle ilgili sorular soruyorlardı.” dedi.

 

“RTÜK, sansür talebinde bulunmadı”

Bildiğiniz gibi RTÜK, kısa bir süre önce meclisten geçen yasa tasarısı ile internet yapımlarına sansür uygulama hakkına sahip olmuştu. Netflix Türkiye İletişim Müdürü Artanç Savaş, “190 ülke ne izliyorsa Türkiye de onu izliyor. RTÜK’le uzun süren görüşmelerimiz oldu ancak bize hiçbir film veya dizi için sansür talebinde bulunmadılar. Sadece çocukların izleyebileceği içerikler üzerine konuştuk, bu konuyu da ebeveyn kilidiyle hallettik. Yetişkinlere yönelik içeriklerde kesinlikle bir kısıtlama getirilmedi.” dedi.

Fiyat konusunda da konuşan Artanç, “Türkiye; Hindistan, Arjantin, Brezilya gibi en ucuz birkaç ülke arasında bulunuyor. Geçen yıl 2 TL’lik bir fiyat artışı oldu. Fiyatlarımız 19.99 ve 41.99 olarak güncellendi. Bu sene ise yeni bir fiyat artışı öngörülmüyor.” dedi.

 

Her şey iyi hoş da, bir Türk filmi de bekliyoruz artık Netflix!

Kategori
DİZİHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER