NETFLIX TÜRKİYE’den YETİŞKİN İÇERİKLER HAKKINDA YENİ AÇIKLAMA

Netflix Türkiye-RTÜK hattındaki yeni gelişmeyi açıkladık...

Hatırlayacağınız üzere Netflix, RTÜK’ün çıkardığı yasa tasarısı sonrası Türkiye’de lisans alabilmek için bazı otokontrol yaptırımları uygulamak zorunda kalmıştı. Dünyaca ünlü dizi-film streaming platformu, özellikle çocuğu olan kullanıcılar için ebeveyn kontrol imkanları sunmasına karşın bu imkanların çok da efektif olmadığı konusunda eleştiriler almıştı. Netflix de konuyla alakalı bir basın açıklaması yayınlayarak konuya açıklık getirdi.

“Netflix olarak yıllardır ebeveynlere çocuklarının izledikleri yapımları denetleme olanağı sunuyoruz. Ancak yetkililerle yaptığımız görüşmelerin ardından Türkiye’de sunduğumuz ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldık. Artık üyelerimiz yetişkinlik düzeyi 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş yapımları bir PIN kodu ile koruma altına alma imkanına sahip olacak. Dünyanın farklı noktalarında bu ve benzeri uygulamalara başvuruyoruz. Amacımız, kreatif özgürlük sunmaya devam ederken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden koruyabilmek.”

 

Bu yeni gelen uygulamalarla birlikte istediğiniz herhangi bir içerik için 4 haneli PIN oluşturup, içeriğe sizin dışınızda birinin girmesini önleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda isterseniz direkt profilin kendisini de ‘yetişkin’ olarak değiştirebiliyorsunuz. Netflix’in bu kararının ardından RTÜK’ten de açıklama gecikmedi. Yapılan açıklamada Netflix’in aldığı memnuniyetle karşılandı.

“İsteğe bağlı yayıncılık alanının en büyüklerinden olan uluslararası bir platformun sistemine ebeveyn kontrolü getirmesi tam da bizim istediğimiz bir uygulamadır. Kendilerini aldıkları karardan dolayı kutluyoruz. 18 yaş üstü yayınlarda zorunlu PIN uygulamasına geçilmesi önemlidir ve diğer benzer platformlar için de örnek olmalıdır. Artık ebeveynler anılan yayınlarda çocuklarının kontrolünü daha etkin olarak sağlayabilecektir. Bu karar açık kapı iletişim politikamızın neticesidir. Netflix yetkilileriyle yürüttüğümüz dirsek temasımızın olumlu sonuçlar vermesinden son derece mutluyuz.”

Kategori
DİZİFİLMHABER
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER