NETFLIX, OSMANLI’nın yükselişini ve FATİH SULTAN MEHMED’i anlatan bir dizi yapıyor, işte bilmeniz gereken her şey!

Elimizde olan detayları derledik...

Netflix, bildiğiniz gibi şu sıralarda Hakan: Muhafız isimli Türk dizisini yayınlamak için hazırlanıyor. Muhafız‘ın ilk 2 sezonu çekildi zaten. Netflix’in ilk orijinal Türk yapımı olacak bu diziden sonra bu toprakları anlatacak bir dizi için daha hazırlıkta olduğu ortaya çıktı. Deadline’ın haberine göre; Ottoman Rising isimli dizi, Netflix Türkiye‘nin projesi değil. Netflix’in global bir projesi olacak. Yabancı yapımcıların yanı sıra Emre Şahin de yapımcı konumunda olacak. Dizinin isminden de anlayacağınız üzere Osmanlı’nın yükselişi konu edinilmiş.

Fatih Sultan Mehmed’in 13 yaşında tahta geçişinden başlayıp İstanbul’u fethedişini ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş dönemini seyredeceğiz. Dizi yarı belgesel olacak. Yani bazı kısımlarda bir anlatıcı olacak ve ondan da bir şeyler dinleyeceğiz. Dizi, 6 bölümlük bir mini dizi olacak. Baktığınız zaman Walking Dead de bir mini dizi olarak başlamıştı ancak şu an 9. sezonunda. Yani mini dizilerin uzama imkanı da oluyor.

Karga Seven Pictures ve STXtv diziyi ortak olarak hazırlayacaklar. STXtv, dizinin Türkiye ve Çin haklarına sahip.

Dizinin ne zaman çekileceği, ne zaman yayınlanacağı ve oyuncu kadrosu henüz belli değil. Detaylar geldikçe paylaşıyor oluruz.

Daha önce ülkemizde iki kez Fatih’in hayatını anlatan dizi denemesi olmuştu ancak başarıya ulaşılamamıştı. Zaten bu kadar yüksek bütçe gerektiren diziler için her hafta 2,5 saat yayın yapma zorunluluğu, o dizinin başarılı olması önünde çok büyük bir engel.

Kendi atalarımıza bizim yerimize yabancıların değer vermesi bence biraz üzücü. Netflix olduğu için, dizinin güzel olacağını varsayarak bunu söylüyorum. Arada Türk yapımcının olması da bence iyi olmuş, her şeyi doğru yansıtırlar diye umuyorum. Ee, siz ne düşünüyorsunuz?

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Kategori
DİZİ
Emirhan Ayyıldız

Spor aşığı, internet ve dijital medya meraklısı, popüler kültür sever. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Yorum yok

Yorum bırak

*

*

BENZER