NETFLIX, OSMANLI’nın yükselişini ve FATİH SULTAN MEHMED’i anlatan bir dizi yapıyor, işte bilmeniz gereken her şey!

Elimizde olan detayları derledik...

Netflix, bildiğiniz gibi şu sıralarda Hakan: Muhafız isimli Türk dizisini yayınlamak için hazırlanıyor. Muhafız‘ın ilk 2 sezonu çekildi zaten. Netflix’in ilk orijinal Türk yapımı olacak bu diziden sonra bu toprakları anlatacak bir dizi için daha hazırlıkta olduğu ortaya çıktı. Deadline’ın haberine göre; Ottoman Rising isimli dizi, Netflix Türkiye‘nin projesi değil. Netflix’in global bir projesi olacak. Yabancı yapımcıların yanı sıra Emre Şahin de yapımcı konumunda olacak. Dizinin isminden de anlayacağınız üzere Osmanlı’nın yükselişi konu edinilmiş.

Fatih Sultan Mehmed’in 13 yaşında tahta geçişinden başlayıp İstanbul’u fethedişini ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş dönemini seyredeceğiz. Dizi yarı belgesel olacak. Yani bazı kısımlarda bir anlatıcı olacak ve ondan da bir şeyler dinleyeceğiz. Dizi, 6 bölümlük bir mini dizi olacak. Baktığınız zaman Walking Dead de bir mini dizi olarak başlamıştı ancak şu an 9. sezonunda. Yani mini dizilerin uzama imkanı da oluyor.

Karga Seven Pictures ve STXtv diziyi ortak olarak hazırlayacaklar. STXtv, dizinin Türkiye ve Çin haklarına sahip.

Dizinin ne zaman çekileceği, ne zaman yayınlanacağı ve oyuncu kadrosu henüz belli değil. Detaylar geldikçe paylaşıyor oluruz.

Daha önce ülkemizde iki kez Fatih’in hayatını anlatan dizi denemesi olmuştu ancak başarıya ulaşılamamıştı. Zaten bu kadar yüksek bütçe gerektiren diziler için her hafta 2,5 saat yayın yapma zorunluluğu, o dizinin başarılı olması önünde çok büyük bir engel.

Kendi atalarımıza bizim yerimize yabancıların değer vermesi bence biraz üzücü. Netflix olduğu için, dizinin güzel olacağını varsayarak bunu söylüyorum. Arada Türk yapımcının olması da bence iyi olmuş, her şeyi doğru yansıtırlar diye umuyorum. Ee, siz ne düşünüyorsunuz?

 

 

Kategori
DİZİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER

 • EKİM ayında NETFLIX TÜRKİYE’de neler var?

  Her ay olduğu gibi bu ay da Netflix, hem orijinal içerikleriyle hem de lisanslı içeriklerle karşımıza çıkacak. Gelin, ekim ayında Netflix Türkiye kütüphanesine eklenecek içeriklere birlikte göz atalım.  ...
 • 2020 Emmy Ödülleri’nde kazananlar belli oldu!

  COVID-19 pandemisi nedeniyle hiç olmadığı kadar farklı olan 2020 Emmy Ödülleri‘nde kazananlar belli oldu. Jimmy Kimmel‘ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, sınırlı seyirci karşısında yapıldı ve kazananlar evlerinden online şekilde...
 • WANDAVISION’dan ilk fragman yayında!

  Disney‘in Netflix‘e rakip olması beklenen platformu Disney+‘ın ilk orijinal işlerinden olan WandaVision‘dan ilk fragman dün gece yayınlandı. Benim cehaletimse kusura bakmayın ama ben dizinin müzikal kıvamında ilerleyeceğini düşünmüyordum. Diziden...
 • BluTV’nin HARİKA dizisi YARIM KALAN AŞKLAR!

  Geçtiğimiz gün bir arkadaşımın tavsiyesi ile BluTV‘nin geçen hafta ilk bölümü yayınlanan Yarım Kalan Aşklar isimli dizisini izledim. Tanıtımına, afişlerine vs. rastlamıştım zaten. Zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan da tavsiye...