NETFLIX açıkladı: “FORTNITE, HBO’dan daha büyük rakibimiz!”

İşe bu açıdan bakılması ilginç...

Geçtiğimiz günlerde, Netflix bazı verilerini yayınladı. Dünya üzerinde 139 milyon aboneye ulaşan şirket, yeni dizi ve filmlerinin de izlenme rakamlarını açıkladı. Biz bu içeriği o rakamlarla boğmayalım. Biz zaten Hakan: Muhafız dahil bu dizi ve filmlerin izlenme sayılarını şu içeriğimizde size aktarmıştık.

Gelelim başlıktaki mevzuya. “Netflix yayın platformu, Fornite oyun. Ne alaka bu ikisinin rekabeti?” diye düşünmeniz çok normal. Ancak Netflix belli ki olaya başka bir açıdan bakıyor.

Bahsettiğimiz izlenme sayılarını içeren raporda ekran süreleri de yer alıyor. Hem TV hem de mobil cihazların tamamında geçirilen zamanı kapsıyor bu süreler. Yani film veya sizi izlemek de bunun içine dahil olabilir, oyun oynamak da, herhangi başka bir şey yapmak da. Netflix bu konu hakkında şöyle bir şey söyledi:

“Tüketicilerin ekran süresinde artış yakaladık. Hem televizyon hem de mobilde birçok rakibimizden açık ara öndeyiz. HBO’dan bile fazla olarak yarıştığımız hatta kaybettiğimiz bir tek Fornite var.”

Netflix, içerik sayısı anlamında HBO’nun çok çok önünde olduğu için bu karşılaştırma size garip gelmiş olabilir belki ama olay tamamen tüketicilerin ekranda vakit geçirme süresiyle alakalı. Yani TV veya mobilde geçirilen en ufak bir süre bu alanda rekabet olarak görülebiliyor. Video oyunlarının da bu rekabete dahil olması aslında mantıklı. Sonuçta Fortnite şu an dünyanın en popüler oyunu belki de. Bir insan saatlerini Fortnite oynamakla geçireceğine o an cihazından Netflix açıp dizi de izleyebilirdi. Yani bir bakıma Netflix’in müşterisinin vaktini çalmış oluyor Fortnite.

Kategori
DİZİHABEROYUN
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER