İlk bölümü izledik, SPOILERSIZ inceledik: Yeni STAR WARS dizisi THE MANDALORIAN nasıl olmuş?

The Mandalorian dizisinin 1. bölümünü sürprizbozansız inceledim. İkinci bölümü izledikten sonra detaylı bir ilk iki bölüm incelemesi de gelecek...

Benim gibi eski Star Wars hayranları klasik üçlemeyi hep ayrı bir yere koyar.

Öncü üçlemeyi tüm eleştirilere rağmen sevsem de maalesef birkaç ay sonra bitecek olan yeni üçleme beni Star Wars evreninden ziyadesiyle soğuttu. Disney sonrası yapılan eli kolu düzgün tek iş Rogue One idi diyebilirim.

Sanırım yavaş yavaş Skywalker ailesi etrafında dönen hikâyeden de sıkıldık ve 2014 yılında patlatılan genişletilmiş evrende yer alan karakter ve ırklara ait işleri görmek istiyoruz. Filmlerde gördüğümüz hikâyenin çok daha fazlası patlatılan evrende mevcuttu. Yeniden oluşturulan Canon Evreni’ne eski evrendeki karakterler ve hikâyeler değiştirilmiş halleriyle dâhil olmaya başladı.

İşte bu ahval içinde Star Wars sagasının ilk live action dizisi The Mandalorian, bize bir umut ışığı oldu. Dizinin 1. bölümü, 12 Kasım’da açılan Disney’in stream platformu Disney+’ın ilk orijinal içeriği olarak yayınlandı. Diziye çok yükselmiştim, ancak Disney+ ülkemizde maalesef açılmadığı için “Benim memurum işini bilir” mottosuyla izlemeyi başardım. Öncelikle ilk bölümün beni tatmin ettiğini söylemek isterim. Eksikleri yok değil ama yukarıda bahsettiğim klasik Star Wars havasını yakalamış ve bu sonsuz evrene izleyiciyi bir anda çekiyor. Görsel tasarımlar, karakterler, arka planda görünen ırklar, mekânların tasarımı beni benden aldı. Star Wars, özünde uzayda geçen bir ”Western” hikâyesi. Hatta “Spagetti Western” desek daha doğru olur. Bölüm içinde arka planda çalan müzikler ve bölüm sonunda jenerik akarken görünen illüstrasyonlar tam anlamıyla bu türe gönderme. Bu arada illüstrasyonlar gerçekten güzel. Al bilgisayarına, cep telefonuna arka plan yap.

Yönettiği Iron Man 1 filmi ile Marvel Sinematik Evreni’ni başlatan ve bu evren içindeki birçok filmde “Happy” karakterini canlandıran Jon Favreau, bu dizinin de yazarı ve yapımcısı. Gerçek hayatta tanımak ve saatlerce geek alemi üzerine sohbet etmek isteyeceğim biri. İşini ne kadar iyi bildiği ve bildiklerini ne kadar iyi uyguladığını tekrar ispatladı. Keşke Kathleen Kennedy’nin yerine Star Wars’un başına geçse ve şaha kaldırsa.

Diziye ismini veren Mandalorian, Mandalore isimli gezegende yaşayan ve savaşçılığıyla ön plana çıkan bir insan ırkının ismi. Star Wars evreninin en çok sevilen karakterlerinden biri olan Boba Fett, bu ırkın en bilinen üyesi. Klonu olduğu babası Jango Fett ise, malum Klon Ordularının oluşturulmasında DNA’sı kullanılan bir kelle avcısı. Dizide The Mandalorian olarak karşımıza çıkan karakter de mensup olduğu ırk ile anılıyor. Gerçek isminin ilerleyen bölümlerde açıklanıp açıklanmayacağını göreceğiz.

Dizi, İmparatorluğun çöktüğü The Return of Jedi filminin 5 yıl sonrasında geçmekte. Bölüm içinde İmparatorluktan arta kalan unsurların perişanlığını göreceksiniz. Force Awakens’da karşımıza çıkan First Order henüz ortalarda yok. Dizinin tam olarak kaç sezon süreceğini bilmiyorum ama son sezonunda First Order’ın ayak sesleri duyulacağına eminim.

Game of Thrones ve Narcos dizilerinden tanıdığımız Pedro Pascal, The Mandalorian’ı canlandırmakta. Kendisi bu karakteri oluştururken ünlü Spagetti Western film serisi olan Dolar Üçlemesi’nde Clint Eastwood’un canlandırdığı “Sarışın” karakterinden esinlendiğini açıklamış. Dolar Üçlemesi’nin en çok bilinen filmi İyi, Kötü, Çirkin’i izlediyseniz, The Mandalorian ile olan benzerliklerini hemen fark edeceksiniz. Bölüm içinde yüzünü görmediğimiz Pedro Pascal şimdilik karakterin hakkını vermiş diyebiliriz. Belki bölümün en olumsuz yanı olan vasat ve klişe diyaloglar, yüzünün görünmemesinin de etkisiyle benim nazarımda dizinin tam not almasını engellediğini söylemek doğru olacak.

İlk bölümü yayınlanan bir diziye göre çok kısa ve az diyalog olması tüm sezonun gideceği yön konunda fikir sahibi olmamızı engellemiş olabilir ama bölüm sonunda karşılaştığımız büyük ve hoş sürpriz, 15 Kasım’da yayınlanacak ikinci bölümü dört gözle beklememize yol açtı.
İkinci sezon onayı da alınan ve hazırlıkları başlayan diziyi Star Wars ruhunu arayan eski fanlara ve bundan önce Star Wars içeriği tüketmemiş potansiyel fanlara tavsiye ederim.

İlk sezonun 8 bölüm sürecek olması ve muhtemel her bölümün 40 dakikayı geçmeyecek oluşu diziye bir şans vermenizi kolaylaştırır diye düşünüyorum. İkinci bölüm yayınlandıktan sonra detaylı bir inceleme yazısını Geyikdolu sitesinde bulabileceksiniz.

Güç sizinle olsun.

Kategori
DİZİ
Burak Arkan

Çizgi roman okuyucusu, Star Wars ve Batman delisi. Dizi izlemekten, film izlemeye zaman ayıramaz. Başlayıp bitiremediği bir sürü oyun varken yenilerini denemekten çekinmez. Tam zamanlı işinden ve bir buçuk yaşındaki oğlundan arta kalan zamanlarda bunları yapması ise alametifarikasıdır.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER

 • EKİM ayında NETFLIX TÜRKİYE’de neler var?

  Her ay olduğu gibi bu ay da Netflix, hem orijinal içerikleriyle hem de lisanslı içeriklerle karşımıza çıkacak. Gelin, ekim ayında Netflix Türkiye kütüphanesine eklenecek içeriklere birlikte göz atalım.  ...
 • 2020 Emmy Ödülleri’nde kazananlar belli oldu!

  COVID-19 pandemisi nedeniyle hiç olmadığı kadar farklı olan 2020 Emmy Ödülleri‘nde kazananlar belli oldu. Jimmy Kimmel‘ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, sınırlı seyirci karşısında yapıldı ve kazananlar evlerinden online şekilde...
 • WANDAVISION’dan ilk fragman yayında!

  Disney‘in Netflix‘e rakip olması beklenen platformu Disney+‘ın ilk orijinal işlerinden olan WandaVision‘dan ilk fragman dün gece yayınlandı. Benim cehaletimse kusura bakmayın ama ben dizinin müzikal kıvamında ilerleyeceğini düşünmüyordum. Diziden...
 • BluTV’nin HARİKA dizisi YARIM KALAN AŞKLAR!

  Geçtiğimiz gün bir arkadaşımın tavsiyesi ile BluTV‘nin geçen hafta ilk bölümü yayınlanan Yarım Kalan Aşklar isimli dizisini izledim. Tanıtımına, afişlerine vs. rastlamıştım zaten. Zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan da tavsiye...