GAME OF THRONES’UN SOYLU HANEDANLARI VE ONLARIN HİKAYELERİ!

Game of Thrones severler için kaynak niteliğinde bir yazı hazırladık.

Buz ve Ateşin Şarkısı evreni, bilinenden çok daha eskiye dayanıyor. Binlerce yıl hüküm süren büyük hanelerin, ejderhaların, şövalyelerin, devlerin ve ak gezenlerin olduğu bu evrende bazı haneler bilinen tarihten bile eski. Bu içeriğimizde size Westeros’un soylu hanelerini ve onların yarı efsane-yarı gerçek hikayelerini derledik.

 

Stark Hanedanı
Brandon “Mimar” Stark
Yerleşim yeri: Winterfell
Sözü: Kış Geliyor

Starkların kökleri Mimar Brandon ve kadim Kış Kralları’na uzanır. Binlerce yıl  boyunca Yedi Krallık’ın kuzeyini, Kuzey Kralları olarak Winterfell’den yönettiler. Hükümdarlıkları Diz Çöken Kral olarak bilinen Torrhen Stark’ın Aegon’a bağlılık yemini etmesiyle son buldu.

 

Tully Hanedanı
Kurucu: Edmure Tully
Yerleşim yeri: Riverrun
Sözü: Aile, Görev, Onur

Tullyler binlerce yıldır Nehirova’daki verimli toprakların ve büyük bir kalenin sahibi olmalarına rağmen kral olarak hükmetmediler. Nehir toprakları, Fetih Savaşları sırasında Adalar Kralı Kara Harren’a aitti. Harren’ın büyükbabası Kral Harwyn Hardhand, Üç Dişli Mızrak’ı, ataları üç yüz yıl önce Boğaz’a kadar bütün toprakları feth etmişti. Kanlı ve zalim bir hükümda olan Kara Harren hükmettiği insanlar tarafından sevilmezdi. Nehir lordlarının çoğu onu terk ederk Aegon’ın ordusuna katıldı. Bu lordlardan ilki Edmyn Tully idi. Harren ve soyu, Harrenhal ile birlikte yok olunca Aegon, Tully Hanedanını nehir toraklarıyla ödüllendirdi ve diğer nehir lordlarına Tully Hanedanı’na bağlılık yemini etmelerini emretti.

 

Martell Hanedanı
Kurucu: Mors Martell
Yerleşim yeri: Sunspear
Sözü: Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz

Rhoyne kraliçesi savaşçı Nymeria, on bin gemisini Yedi Krallık’ın en güney ucu olan Dorne’a çıkardı ve Lord Mors Martell ile evlendi. Lord Mors, Nymeria’nın yardımıyla. Bütün Dorne’u hakimiyeti altına aldı. Dorne’da Rhoyne etkisi bugün dahi güçlüdür. Bu nedenle Dorne’lu hükümdarlar “Kral” yerine, “Prens” unvanını benimserler. Dorne yasalarına göre unvan en büyük erkek çocuğa değil, yaşayan en büyük çocuğa geçer. Bütün Yedi Krallık içinden sadece Dorne, Aegon Targaryen tarafından feth edilemedi. İki yüz yıl sonra kılıç değil, evlilik ve anlaşma yoluyla krallığa katıldı.

 

Lannister Hanedanı
Kurucu: Akıllı Lann
Yerleşim yeri: Casterly Rock
Sözü: Beni Kükrereken Duyun!

Sarı saçlı, uzun boylu, yakışıklı ve güzel Lannisterlar, batı vadilerinde ve tepelerinde kudretli bir krallık kurmuş Andal maceracılarının kanını taşır. Anne tarafından, Kahramanlar Çağı’nın efsanevi düzenbazı Akıllı Lann’den gelmekle övünürler. Casterly Kayası ve Altın Diş’teki altın madenleri onları büyük hanedanların en zengini yapmıştır.

 

Baratheon Hanedanı
Kurucu: Orys Baratheon
Yerleşim yeri: Storm’s End
Sözü: Öfke Bizimdir

Büyük hanedanlar içinde mazisi en kısa olandır. Fetih savaşları sırasında kuruldu. Kurucusu Orys Baratheon’un Aegon Targaryen’in gayrimeşru erkek kardeşi olduğu söylenir. Fetih savaşlarında Aegon’un kumandanlarından biri olan Orys rütbe rütbe yükselerek Aegon’un en gözde kumandanlarından oldu. Orys, Kibirli Argillac’ı yenilgiye uğratarak katletiğinde Aegon, Orys’i Argilac Kalesi, arazileri ve kızıyla ödüllendirdi. Orys karısının sancağını, unvanlarını ve hanedan sözünü benimsedi.

 

Greyjoy Hanedanı
Yerleşim yeri: Pyke
Sözü: Biz Tohum Ekmeyiz

Pyke’lı Greyjoylar, köklerinin Kahramanlar Çağı’nın Boz Kral’ına uzandığını söylerler. Efsaneler, Boz Kral’ın sadece batı adalarına değil denize de hükmettiğini ve bir deniz kızıyla evlendiğini anlatır. Denizden gelen akıncılar -yağmaladıkları insanlar tarafından “demir adamlar” olarak anılırlardı- binlerce yı boyunca Ibben Limanı ve Yaz Adaları’na kadar uzanan denizlere açılarak korku saldılar. Savaşlardaki cesaretleri ve kutsal özgürlükleri ile övünürler. Her adanın kendine ait bir “tuz kralı” ve bir “kaya kralı” vardı. Büyük Adalar Kralı, bu krallar arasında seçilirdi. Kral Urron, seçim için bir araya geldikleri bir toplantıda bütün kralları katledip tahtı verasete bağladı. Urron’ın nesli bin yıl sonra adaların Andallar tarafından ele geçirilmesiyle yok oldu. Diğer ada lordları gibi Greyjoylar da fatihlerle evlilik yoluyla bağ kurdu. Fetih savaşları başladığında Demir Adaları ve Nehir topraklarını Kara Harren yönetiyordu. Harren ve oğulları Harrenhal’un düşmesiyle yok oldu. Aegon Targaryen Nehir Topraklarını Tully Hanedanına verirken, Demir Adalı lordların eski geleneklerine canlandırmalarına ve liderlerini seçmelerine izin verdi. Seçimi Pyke’lı Lord Vickon Greyjoy kazandı.

 

Tyrell Hanedanı
Kurucu: Ser Alester Tyrell
Yerleşim yeri: Highgarden
Sözü: Güçlenerek Büyür

Tyreller, soylarını anne tarafından ilk insanlar’ın asma dalları ve çiçeklerden yapılma taç giyen bahçıvan kralı Garth Greenhand’e dayandırırlar. Reach’in eski vekili Kral Mern Gardener ateş savaşta öldüğünde, Vekil Harlen Tyrell, Highgarden’ı Aegon Targaryen’e vererek ona bağlılık yemini etti. Aegon onu kaleyle ve Menzil’le ödüllendirdi.

 

Arryn Hanedanı
Kurucu: Ser Artys Arryn
Yerleşim yeri: The Eyrie
Sözü: Onur Kadar Yüksek

Arrynler’in kökleri Andal soylularından en eski ve en köklü soyağacına sahip olan Vadi ve Dağ Kralları’na uzanır. Arryn Hanesi genellikle Andal soyluları ile evlendiler, böylece bu güne kadar en saf ve en eski Andal kanı da onlarda bulundu. Bazı gururlu Arryn Kralları soylarının Hugor Tepe’den geldiğini iddia etseler de soyları Andalos’tan gelir.

 

Targaryen Hanedanı
Kurucu: Aegon Targaryen
Yerleşim yeri: Dragon Stone
Sözü: Ateş ve Kan

Efsnaeye göre ejderha kanı taşıyan Targaryenler’in kökü, Valyria’nın kadim Özgür Kale’nin soylu lordlarına uzanır. Soylarının en büyük özelliklerinden biri -bazılarına göre insana ait olmayan- güzellikleridir. Lila, menekşe ya da çivit rengi gözleri, gümüş-altın ya da platin rengi saçları vardır. Targaryenler’in ataları, Valyria kıyametinden ve arkasında gelen kaostan kaçarak Dar Deniz’deki Ejderha Kayası’na sığındı. Valyria adetlerine göre evlilikler kardeşler arasında yapılırdı. Targaryenler bu geleneği sürdürmüştür.

 

Karstark Hanedanı
Kurucu: Karlon Stark
Yerleşim yeri: Karhold
Sözü: Kışın Güneşi

Karstark Hanesi, Kuzey’den soylu bir hanedir. Karstark Hanesi Kışyarı’nın Starklar’ının bir koludur ve onların önemli sancaktarlarındandır. Karstarklar kahverengi saçları ve mavi-gri gözleri olan, sakallı, uzun saçlı, iri ve sert adamlardır. Çoğunlukla ayı ve kurt postundan yapılmış pelerinler giyerler. Karstarklar İlk İnsanlar’ın soyundandırlar ve bin yıldır damarlarında Starklar’ın kanını taşırlar. Hanenin kurucusu Karlon Stark, bir isyancı lordun isyanını bastırdı ve cesaretinden dolayı topraklarla ödüllendirildi. İnşa ettiği kale “Karl’ın Sığınağı” olarak isimlendirildi, ancak zamanla, daha kolay söylendiği için, adı Karhold olarak değişti bundan yüzyıllar sonra da Karhold Stark’ları Karstarklar olarak anılmaya başlandı.

 

Bolton Hanedanı
Yerleşim yeri: Dreadfort
Sözü: Bıçaklarımız Keskindir

Boltonlar bir zamanlar Dehşet Kalesi’nin Kızıl Krallar’ı olarak saltanat sürmüş kadim ve güçlü bir hanedir. Toprakları Son Nehir ve Beyaz Bıçak’tan Koyunbaşı Tepeleri’ne kadar uzanır. Gece Kralı’nın bir Bolton olduğu öne sürülmektedir. Uzun Gece’den beri, Boltonlar, Kuzeyin Kralları Kışyarı Starkları’nın dişli rakipleri olmuştur. Boltonlar Kışyarı’nı Krallar Royce II ve Royce IV döneminde yakarak Starklar’a karşı önemli başarılar kazanmışlardır. Söylediklerine göre, Boltonlar, birkaç Stark lordunun derisini yüzmüş ve Dehşet Kalesi’nde asmıştır. Dedikoduya göre, bazı Bolton lordları düşmanlarının yüzülmüş derilerini —Bael’in oğlu gibi Starklar da dahil— pelerin olarak giymişlerdir. Bu deri yüzmeler Boltonlar’a kötü bir şöhret kazandırmıştır. Son Kızıl Kral Avcı Rogar Westeros’un Andallar tarafından istilası başladığında Kışyarı’na gönderilmiştir. Kral Theon Stark, Aç Kurt, Argos Yediyıldız ve Andallar’ını Ağlayan Su Savaşı’nda mağlup etmiştir. Binlerce yıl önce, Dehşet Kalesi, Kurt İni’nin Greystarklar’ıyla başarısız bir isyan başlatır. Greystarklar isyandan sonra yok olur, Boltonlar ise hayatta kalır. Yaklaşık bin yıl önce, Boltonlar, Kışyarı’na diz çöktü ve düşmanlarının derisini yüzmeyi bırakmayı kabul etti.

 

Gardener Hanedanı (Yıkıldı)
Kurucu: Garth the Gardener
Yerleşim yeri: Highgarden

Yıkılan bir hane olan Gardener Reach’in eski krallarıdır. Yüzyıllarca tahta kalan aile Aegon’un fethi sırasında yıkılmıştır. Gelmiş geçmiş en iyi kralları ise Garth VII Gardener’dır. 81 yıl tahta kalmış olan kral Reach’e yapılan bir sürü istilayı önlemiştir. Targaryen savaşından ölen ailenin kalesi Aegon Targaryen tarafından Gardenerların muhasebe işleriyle ilgilenen Tyrell’lere verilmiştir.

 

Tarly Hanedanı
Yerleşim yeri: Horn Hill
Sözü: Savaşta İlk

Boynuz Tepe’nin Tarly Hanesi, Yüksek Bahçe’ye bağlılık yemini etmiş hanelerden biridir. Toprakları Dorne’nun Kızıl Dağları’nın bayırlarıdır. Tarly Hanesi, Tyrell ve Gardener hanelerine sadık olmuşlardır. Lannister gibi onlardan büyük hanelerin Valyrian kılıcı yokken. Tarlyler’in Heartsbane adında Valyrian kılıcı vardır.

 

Hightower Hanedanı
Kurucu: Uthor of the Hightower
Yerleşim yeri: Oldtown
Sözü: Biz Yolu Aydınlatırız

Hightower Hanesi, en eski ve en gururlu hanelerden biridir. Genellikle savaşmak yerine ticaretle uğraşmayı tercih ederler, İnanç’a olan destekleri sayesinde birçok savaştan uzak durmayı başarabilmişlerdir. Bazı Hightower’ların simya ve ruh çağırmayla amatörce uğraştığı söylenir.

 

Durrandon Hanedanı (Yıkıldı)
Kurucu: Durran Godsgrief
Yerleşim yeri: Storm’s End
Sözü: Öfke Bizimdir

Durrandon Hanesi, Fırtına Toprakları’nı Fırtına Kralı ünvanıyla yönetmiştir. Yerleşkeleri, ataları Durran Godsgrief tarafından yapılmış olan Fırtına Burnu’dur. Durrandon Hanesi’nin arması, altın sarısı zemin üzerinde taç takmış siyah bir geyiktir. Sözleri Gazap Bizimdir’dir. Sözleri ve armaları, Fetih Savaşı’ndan beri anne tarafından haneyi devam ettiren Baratheon Hanesi tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

 

Justman Hanedanı (Yıkıldı)
Kurucu: Benedict Justman

Justman Hanesi, Nehir Toprakları’nda Üç Dişli Mızrak Kralları (yada Nehir ve Tepe Krallığı) olarak hüküm süren soylu bir hanedir. Yarı resmi kaynaklara göre armaları beyaz zemin üzerine bir çift mavi sınır çizgisi ve içinde altın renkte terazidir. Sözleri bilinmemektedir. Justman Hanesi Andal İstilası’ndan sonra Blackwood ve Bracken Haneleri’nin piçi Benedict Nehir tarafından kuruldu. Otuz yılı aşkın süre içinde Benedict Üç Dişli Mızrak’taki küçük kralları yenmeyi başardı ve sonra kendini taçlandırdı. Adil Benedict olarak tanımaya başlayan bir kral olduğu gibi hanesi Justman Hanesi olarak tanındı. Kral Benedict Justman Bakire Havuzu ve Boğaz’ı topraklarına katarken oğlu Benedict II Duskendale, Rosby ve Karasu Nehri’ni ele geçirdi. Justman’lar neredeyse üç yüz yıldır yönetimde olmalarına karşı Kral Bernarr II döneminde yok oldular.

Yazıyı beğendiyseniz, sosyal medya üzerinden paylaşmanız bizi çok mutlu eder. Hoşça kalın!

Kategori
DİZİDOSYAKİTAP
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER

 • EKİM ayında NETFLIX TÜRKİYE’de neler var?

  Her ay olduğu gibi bu ay da Netflix, hem orijinal içerikleriyle hem de lisanslı içeriklerle karşımıza çıkacak. Gelin, ekim ayında Netflix Türkiye kütüphanesine eklenecek içeriklere birlikte göz atalım.  ...
 • 2020 Emmy Ödülleri’nde kazananlar belli oldu!

  COVID-19 pandemisi nedeniyle hiç olmadığı kadar farklı olan 2020 Emmy Ödülleri‘nde kazananlar belli oldu. Jimmy Kimmel‘ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, sınırlı seyirci karşısında yapıldı ve kazananlar evlerinden online şekilde...
 • WANDAVISION’dan ilk fragman yayında!

  Disney‘in Netflix‘e rakip olması beklenen platformu Disney+‘ın ilk orijinal işlerinden olan WandaVision‘dan ilk fragman dün gece yayınlandı. Benim cehaletimse kusura bakmayın ama ben dizinin müzikal kıvamında ilerleyeceğini düşünmüyordum. Diziden...
 • BluTV’nin HARİKA dizisi YARIM KALAN AŞKLAR!

  Geçtiğimiz gün bir arkadaşımın tavsiyesi ile BluTV‘nin geçen hafta ilk bölümü yayınlanan Yarım Kalan Aşklar isimli dizisini izledim. Tanıtımına, afişlerine vs. rastlamıştım zaten. Zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan da tavsiye...