GAME OF THRONES EVRENİNİN EN İYİ ŞÖVALYELERİ KİMLER?

Sizin için derledik...

Buz ve Ateşin Şarkısı evreninde yedi inancına mensup kişilerin hayatlarında alabilecekleri en büyük onurlardan olan şövalyelik, Westeros’a Andal kültürüyle gelmiştir. Yıllar boyunca Demir Tahtın yönetiminde büyük etkileri olan şövalyeler her zaman kralların en yakınları olmuştur. Bazıları kralı korumaya yemin ederek Kral Muhafızı’na katılmış, bazı şövalyeler ise Krallın Eli olarak Yedi Krallığın yönetimde doğrudan etkili olmuştur. Peki Westeros’un yazılı tarihinde Yedi Krallığa en çok etki eden şövalyeler kimlerdi?

 

Ser Arthur Dayne (Şafak Kılıcı)

Çoğu kişiye göre bugüne kadar Westeros’a gelmiş en iyi şövalyedir. Rhaegar Targaryen’in en yakın arkadaşıdır. Deli Kral Aerys’in Kral Muhafızı’nda yer almıştır. Kılıç olarak Valyria çeliğinden dövülmüş Şafak’ı kullanır. Jaime Lannister’ın idolüdür.

 

Ser Barristan Selmy

Joffrey onu kovana kadar Demir Taht’a  hizmet etmiş. Kral Muhafızı’nın Lord Kumandanlığını yapmıştır. Joffrey onu kovduktan sonra Daenerys Targaryen’in hizmetine girmiş. Kraliçe eli olarak görev yapmıştır.

 

Prince Rhaegar

Deli Kral Aerys’in en büyük oğlu olan Rhaegar, halk arasında seviliyordu. Gümüş rengi saçları ve mor gözleri vardı. Turnuvalarda Arthur Dayne’i yenmeyi başarabilen tek kişidir. Savaş alanında Robert Baratheon tarafından öldürülmüştür.

 

Ser Ryam Redwyne

Jaehaerys I Targaryen döneminde Kral Muhafızı’nın Lord Kumandanlığını yapmış ayrıca yine Jaehaerys zamanında Kralın Eli olmuştur. Döneminin en iyi şövalyesi olduğu söylenir. Jon Snow’un çocukluk kahramanıdır.

 

Daemon Blackfyre (Siyah Ejderha)

Targaryen hanedanının piçi olan Daemon’un arması kırmızı zemin üzerine siyah üç başlı ejderhadır. Blackfyre hanedanının kurucusudur. Bugüne kadarki en büyük Blackfyre isyanının lideridir.

 

Brynden Tull (Kara Balık)

Lord Hoster Tully’nin küçük kardeşidir. Kişisel arması Tully renkleri üzerindeki siyah alabalıktır. Veteran bir savaşçı olan Brynden 20’un üzerinde savaşta bulunmuştur.

 

Garlan Tyrell

Mace Tyrell’in ikinci oğludur. Kişisel arması yeşil zemin üzerine ikinci oğul olduğunu belirtmek için iki Tyrell gülüdür. Garlan kardeşi Loras’ın aksine ün için savaşmaz. Kişisel çalışmalarını 2 yada 3 kişiyle yapar bunun nedeni ise gerçek savaşta bire bir savaş olmayacağına inanmasıdır.

 

Amory Lorch

Lannister Hanedanını sancak beylerindendir. Kişisel arması kırmızı zemin üzerinde siyah mantikordur.

 

Kevan Lannister

Tywin Lannister’ın küçük kardeşidir. Şövalyelik dışında hiçbir unvanı olmamasına rağmen komutasında 200 asker vardır. Kısa bir süreliğine Kral’ın Eli olmuştur.

 

Ser Beric Dondarrion

Blackhaven Lordu olan Beric Ateş tanrısı inancını benimsemiştir. Ölümünden sonra bile Ned Stark’a sadık kalmış, Sancaksız Kardeşlik’i kurmuştur.

 

Ser Loras Tryell (Çiçek Şövalyesi)

Lord Mace Tyrell’in üçüncü oğludur. Bu yüzden kişisel arması yeşil zemin üzerine üç tane Tyrell gülüdür. Kralların Çarpışması’nda Renly Baratheon’a destek vermiş. Renly’nin kurduğu Gökkuşağı Şövalyelerinin Lord Kumandanı seçilmiştir. Renly’nin ölümü ardından Joffrey’ bağlılık yemini etmiş ve Kingsguard’a katılmıştır.

 

Ser Jaime Lannister (Kral Katili)

Lakapları Kral Katili, Yemin Bozucu ve Onursuz Adam olan Jaime, 15 yaşında Kingsguard’a seçilmiştir -tarihte bu onura kavuşan en genç şövalyedir- Joffrey’in Ser Barristan Selmy’i kovması üzerine Kingsguard’ın Lord Kumandanı olmuştur.

 

Artys Arryn (Şahin Şövalyesi)

Andal işgalinde savaşmış. Sadece bir askerken diğer askerler tarafından Lord seçilmiş efsanevi kumandan, Arryn hanedanının kurucusudur.

Kategori
DİZİKİTAP
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER

 • EKİM ayında NETFLIX TÜRKİYE’de neler var?

  Her ay olduğu gibi bu ay da Netflix, hem orijinal içerikleriyle hem de lisanslı içeriklerle karşımıza çıkacak. Gelin, ekim ayında Netflix Türkiye kütüphanesine eklenecek içeriklere birlikte göz atalım.  ...
 • 2020 Emmy Ödülleri’nde kazananlar belli oldu!

  COVID-19 pandemisi nedeniyle hiç olmadığı kadar farklı olan 2020 Emmy Ödülleri‘nde kazananlar belli oldu. Jimmy Kimmel‘ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, sınırlı seyirci karşısında yapıldı ve kazananlar evlerinden online şekilde...
 • WANDAVISION’dan ilk fragman yayında!

  Disney‘in Netflix‘e rakip olması beklenen platformu Disney+‘ın ilk orijinal işlerinden olan WandaVision‘dan ilk fragman dün gece yayınlandı. Benim cehaletimse kusura bakmayın ama ben dizinin müzikal kıvamında ilerleyeceğini düşünmüyordum. Diziden...
 • BluTV’nin HARİKA dizisi YARIM KALAN AŞKLAR!

  Geçtiğimiz gün bir arkadaşımın tavsiyesi ile BluTV‘nin geçen hafta ilk bölümü yayınlanan Yarım Kalan Aşklar isimli dizisini izledim. Tanıtımına, afişlerine vs. rastlamıştım zaten. Zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan da tavsiye...