DISNEY-FOX anlaşması iptal mi oluyor?

Yapmayın ya biz şu kadar gaza gelmişken...

Bildiğiniz gibi Disney, birkaç ay önce tam 52.4 milyar dolar ödeyerek FOX‘u satın aldı ve Hollywood’un en büyük stüdyosu olma yolundaki en büyük adımı attı. Biz de bu şekilde X-Men’in, Deadpool’un falan MCU’da görünebileceğini düşünerek gazlandık. Hatta sadece Marvel değil birçok yapım ve karakter Disney’e geçecekti. Disney’ geçecek yapımların tam listesine şu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Tabii bu kadar büyük satın almalarda bazı kurallar var. Para veren öyle direkt düdüğü çalamıyor. Önce 1 senelik bir süre geçmesi ve bu sürede kurulların anlaşmayı incelemesi gerekiyor. Düdük çalma işlemi bu süre geçtikten sonra.

Şu anda bu sürecin yaklaşık 6 ayı doldu. Geçtiğimiz haftalarda medya ve telekomünikasyon şirketi Comcast‘in araya girip FOX’u satın almak istediği haberleri ortaya çıkmıştı. Dünyanın en büyük yayın ve kablo televizyon şirketi Comcast, bu haberleri doğruladı. Haberlere göre Comcast’in teklifi 60 milyar dolar olacak. Comcast, 21st Century Fox’u satın almayı çok istediğini söylüyor ancak şu anda beklemekten başka yapabilecekleri hiçbir şey yok. 12 Haziran’da AT&T‘nin Warner Bros.‘u satın alıp alamayacağı kesinleşmeden Comcast teklifini FOX’a iletemiyor, çünkü haksız rekabet sayılabileceğinden satın almaya izin verilmeme ihtimali var.

BONUS: Comcast, 2004 yılında 52 milyar dolara Disney’i satın almak için bir teklifte bulunmuştu ancak Disney bu teklifi reddetmişti.

Kategori
DİZİFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER