BluTV, MASUM dizisini neden NETFLIX’e sattığını ve üçüncü yıl verilerini açıkladı!

Masum neden satıldı, diziler için ne kadar para harcandı, BluTV'nin kaç üyesi var...

Öncelikle bilmeyenler için olayın özetini geçelim. Birkaç gün önce, BluTV’nin orijinal dizisi Masum‘u Netflix’in “Yakın Zamanda Eklenenler” sekmesinde gördük ve haliyle biraz şaşırdık. Hani biz BluTV ve Netflix’i rakip olarak konumlandırdığımız için kafamızda; Netflix’in, BluTV’nin orijinal dizisini bünyesine katması çok normal bir olay gibi gelmedi ve bu konu hakkında bazı polemikler döndü sosyal medyada.

Biraz da Masum hakkında bilgi verelim. Masum, 2017’de 8 bölümlük sezonuyla BluTV üzerinden yayınlandı. Bayrak isimli tiyatro oyunundan uyarlanan dizinin kadrosunda Haluk Bilginer, Okan Yalabık, Ali Atay, Nur Sürer ve Tülin Özen gibi büyük isimler yer alıyor. Bildiğim kadarıyla Masum’un, “Türkiye’nin ilk profesyonel internet dizisi” olmak gibi de bir özelliği var. Bir nevi öncü diyebiliriz bu diziye. Dizi, birkaç ay önce Kanal D üzerinden de yayınlanmıştı.

Gelelim BluTV’nin açıklamasına. Platformun kurucusu Aydın Doğan Yalçındağ, Twitter üzerinden bir açıklama yayınladı. Hem konuyla ilgili bilgilendirme yaptı hem de BluTV’nin birtakım verilerini açıkladı. Biz de size aktarmak için bu yazıyı hazırladık.

 

Masum’un Netflix’e satılması bir başarı

Önce BluTV’de, sonra da televizyonda yayınlanan Masum’un tam 2 yıl sonra 180 ülkede yayınlanmak üzere Netflix’e satılmasını bir başarı olarak gördüklerini söyleyen Yalçındağ, Netflix’in de globaldeki büyüme sürecinde House of Cards dahil birçok yapımının BluTV ve benzeri platformlara lisanslandığını belirtti.

Yalçındağ, kendilerini tamamen kaliteli orijinal yapımları Türk izleyicisi ile buluşturmaya ve bu vesile ile farklı tür, konseptler ve yetenekleri de keşfederek Türk film ve dizi sektörüne katkıda bulunmaya adamış bir platform olduklarını; bu satıştan elde ettikleri gelirle yine Türk yapımlarına katkıda bulunuyor olacaklarını ve nice Masum’lar, Bartu Ben’ler üreteceklerini söyledi.

 

Film ve dizi sektörüne 60 milyon TL’lik içerik yatırımı

Açıklamanın devamında oldukça büyük ve şaşırtıcı veriler yer alıyor. Yalçındağ, bugüne kadarki 12 orijinal yapımlarıyla (Masum, Sahipli, Çalınmış Hayatlar, 7Yüz, Sıfır Bir, Bize Gezmek Olsun, Dudullu Postası, 140Journos Parayı Vuranlar, Yaşamayanlar, Bartu Ben, Bozkır) Türk film ve dizi sektörüne 60 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını ve bunu giderek büyütmeyi planladıklarını söyledi. Bu rakam, özellikle ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan internet yayıncılığı için çok büyük bir rakam. Hem de karşılık beklemeden. Belki de bu yapımların bazılarına zarar ettiler ama bu anlamda öncü olmak ve bu sektörün gelişmesinde rol oynamak onlara yetiyor olmalı. İşte ülkedeki herkes işini böyle yapsa, gerçekten büyük bir potansiyelimiz var.

 

4 milyon üye

BluTV, üçüncü senesini henüz geride bırakmış bir platform olarak 4 milyondan fazla kayıtlı üyeye ulaşmış ve 2018 yılında abone sayısını bir önceki yıla göre 4 kat arttırmış. Platforma her ay yaklaşık 3 milyon saatin üzerinde içerik tüketiliyormuş.

 

İsteyenler için, açıklamanın orijinal halini aşağı bırakıyorum:

Kategori
DİZİHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER