BEREN SAAT ve MEHMET GÜNSÜR’lü NETFLIX dizisi ATİYE: Neler BİLİYORUZ ve neler BEKLİYORUZ?

Hazır Atiye yaklaşırken böyle bir içerik hazırlamak gerekiyordu...

Beren Saat’in başrolünde olduğu Atiye, ya da global ismiyle The Gift, 27 Aralık’ta yayınlanacak. Dizide Beren Saat’e Mehmet Günsür eşlik ediyor. Netflix’in ülkemizdeki ikinci orijinal yapımı olan dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşacak. Birkaç haftadır İstanbul’un (diğer şehirleri bilmiyorum, belki onlarda da vardır) her yerindeki afişlerde dikkat ettiyseniz bu dizinin sembolü vardı. Bence çok saçma bir reklamdı.

Dizinin ismi belli zaten. Sanki gizliymiş gibi hiçbir şey yazmadan sadece sembolü koyup altına 27 Aralık yazmıştı Netflix. Eminim ki çok küçük bir topluluk bunun yeni Netflix Türkiye dizisinin reklamı olduğuna dikkat etti. Evet, sembol dizide belli ki büyük önem taşıyor ve bu yüzden öne çıkarılmak istenmiş ancak bence çok başarısız bir reklamdı.

Her neyse, sonra o reklamın Atiye’ye ait olduğu açıklandı ve bir teaser yayınlandı. Hatta tam olarak şu teaser:

Bu teaser’ın üstünden az zaman geçti ve bir fragman geldi. Bu sefer daha fazla detaya hakim olduk. Dizinin ne anlatacağı, işleyişinin nasıl olacağı daha net gösterildi fragmanda. Beren Saat’e eşlik edecek Mehmet Günsür’ün de çoğu yapımda olduğu gibi yine sanatsever, modern, kibar erkeği canlandıracağını burada gördük. Kısaca kendini oynuyor bu dizide de.

Bu fragmanda görüyoruz ki Hakan: Muhafız’da yaşadığımız şeyi yine yaşayacağız. Yani ön yargı ile yaklaşmak istemiyorum ama bunu gösteriyor bize bu fragman. Hiç bizim gibi konuşmayan insanlar. Sanki Amerika’daki konuşmalar alınıp birebir Türkçe’ye çevrilmiş. Hakan: Muhafız’da da bunu yaşamıştık. İnsan sırf bundan hiç atmosfere giremiyor ve hep bir dizi izlediğinin farkında oluyor. Doğallık, gerçekçilik kalmıyor maalesef. Dizinin içine dalamıyorsunuz. Yani aklınızın köşesinde hep “Ben şu an bir dizi izliyorum, bu gerçekten hayat değil” düşüncesi oluyor.

Bazı detaylardan da bahsedip ardından dizinin üzerine konuşalım.

 

Konusu

Genç ve güzel bir ressam olan Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile İstanbul’da sade ve mutlu bir hayat sürmektedir, ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar. Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan, Atiye ile Göbeklitepe arasındaki mistik bir ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfeder. Atiye ona bambaşka bir kapı açan bu gizemli olayın peşine düşerek antik tapınakta geçmişini aramaya karar verir. Bu gizem perdesi aralandıkça Atiye’nin karşısına çıkan olaylar ona geçmişle geleceği, gerçek ile ruhani arasındaki her şeyi sorgulatacaktır.

 

Oyuncu Kadrosu

Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Tim Seyfi, Başak Köklükaya, Civan Canova ve Meral Çetinkaya.

 

Yayınlanan Fotoğraflar

 

Beklentiler

Çekimler ve mekanlar açısından çok kaliteli bir dizinin bizi beklediği kesin. Zaten Netflix bu sonuçta. Baktığınız zaman dizinin Göbeklitepe’yi merkezine alması, buradan bir hikaye çıkarması muhteşem. Bizim ülkemizde anlatacak tonla hikaye var ve bunların kullanıldığını görmek güzel hissettiriyor. Oyuncu kadrosu da çok iyi ama işte yine fragmanda o doğal olmayan diyalogları görmek insanı rahatsız ediyor. Hakan: Muhafız’daki gibi hayal kırıklığına uğrayacağını düşündürtüyor. Yine mistik bir iş, yine tarihe bağlantı var. Aynı Hakan: Muhafız’daki gibi çoğu detay. Sonu benzemesin de.

Hakan: Muhafız’dan aldıkları eleştirileri göz önünde bulundurup bu diziyi çekmişlerdir umarım. Yoksa gerçekten Türk insanın Netflix’in yerli yapımlarına olan tüm inancı ve beklentisi yok olacak. Ülkemiz, 2019’u Göbeklitepe yılı ilan etmişti. Bu dizi ise 2019’u son cumasında yakalıyor. Aynı gün Rafadan Tayfa: Göbeklitepe de vizyona giriyor. İkisi de bu yılı kaçırmamak istemiş herhalde dediğim gibi.

Bir yere bağlamak gerekirse, ben bu dizi için beklentimi yüksek tutmuyorum. O bir kere olur. Hakan: Muhafız özellikle 2. sezonunda işkence çektirdi bize. Hiçbir şey beklemezsem diziyi daha çok beğenirim hem. Size de aynısını tavsiye ederim. Umarım bu sefer tarihimizi olaylara daha iyi bağlamış, daha güzel bir senaryo hazırlamışlardır. Her içerikte belirttiğim gibi bunda da belirteyim: Artık bir Türk filmi de istiyoruz Netflix! Ha, bu arada Netflix daha farklı ve güzel olacağını düşündüğüm bir Türk orijinal dizisi için de kollarını sıvadı. Onun detaylarını da şuraya tıklayıp okuyabileceğiniz içerikte anlattım.

Siz ne diyorsunuz, beklentileriniz neler? Yorum atarak belirtmeyi unutmayın!

Netflix’in Atiye ile ilgili resmi sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kategori
DİZİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER

 • EKİM ayında NETFLIX TÜRKİYE’de neler var?

  Her ay olduğu gibi bu ay da Netflix, hem orijinal içerikleriyle hem de lisanslı içeriklerle karşımıza çıkacak. Gelin, ekim ayında Netflix Türkiye kütüphanesine eklenecek içeriklere birlikte göz atalım.  ...
 • 2020 Emmy Ödülleri’nde kazananlar belli oldu!

  COVID-19 pandemisi nedeniyle hiç olmadığı kadar farklı olan 2020 Emmy Ödülleri‘nde kazananlar belli oldu. Jimmy Kimmel‘ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, sınırlı seyirci karşısında yapıldı ve kazananlar evlerinden online şekilde...
 • WANDAVISION’dan ilk fragman yayında!

  Disney‘in Netflix‘e rakip olması beklenen platformu Disney+‘ın ilk orijinal işlerinden olan WandaVision‘dan ilk fragman dün gece yayınlandı. Benim cehaletimse kusura bakmayın ama ben dizinin müzikal kıvamında ilerleyeceğini düşünmüyordum. Diziden...
 • BluTV’nin HARİKA dizisi YARIM KALAN AŞKLAR!

  Geçtiğimiz gün bir arkadaşımın tavsiyesi ile BluTV‘nin geçen hafta ilk bölümü yayınlanan Yarım Kalan Aşklar isimli dizisini izledim. Tanıtımına, afişlerine vs. rastlamıştım zaten. Zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan da tavsiye...