BEHZAT Ç.’nin iptal edilme sebebiyle ilgili ERDAL BEŞİKÇİOĞLU’ndan açıklama: “RANT düzeninin içinde olmak istemedim”

Erdal Beşikçioğlu, konu hakkında ilk kez konuştu...

İkinci sezonu iptal edilen Behzat Ç. dizisi hakkında başrol Erdal Beşikçioğlu’ndan açıklama geldi. Beşikçioğlu, konu hakkındaki sessizliğini şaşırtıcı iddialar ortaya atarak bozdu.

Türk dizi tarihinin efsaneleri arasına girmeyi başarmış Behzat Ç., yıllar sonra dördüncü sezonuyla BluTV’de yayınlanmıştı. İzleyiciler dördüncü sezonu tüketti, beşinci sezonu iple çeker hale geldi. Sonrasında dizinin yeni sezonunun iptal edildiği ile ilgili söylentiler çıktı. BluTV, yeni sezonun yapılacağını söylese de, dizinin oyuncuları aksini gösteren açıklamalar yapıyordu.

Bu olayların üzerinden zaman geçti ve Behzat Ç.’nin yeni sezonunun iptal edildiği kesinleşti. Başrol Erdal Beşikçioğlu ise konu hakkında uzun süre konuşmadı. Herkes kendisinden bir açıklama bekliyordu çünkü söylentiler, o istemediği için dizinin iptal edildiği yönündeydi. Dizide Hayalet karakterini canlandıran İnanç Konukçu’nun yaptığı “Benden ötürü mü? Senden ötürü mü? Sayın Beşikçioğlu, çık bir açıklama yap! İnsanların ekmeğiyle ben oynamadım de! Çok emeğin var! Bittim de! Tükendim de! Bir şey de lütfen!” açıklaması, bu tartışmaları iyice alevlendirdi.

Ve -herhalde dayanamamış olacak ki- sonunda Erdal Beşikçioğlu’ndan konuyla ilgili açıklama geldi. Buyurun:

“Behzat Ç.’nin daha ilk bölümünden itibaren seyircisinin sahip çıktığı bir proje olması ona hem dizi dünyamızdaki bu farklı konumunu kazandırdı hem de ekibine diziyi daha iyi yazma, çekme ve oynama sorumluluğunu hatırlatan çok önemli bir motivasyon sağladı. Behzat Ç.’yi fenomen haline getiren de bu karşılıklı enerji oldu.

Altı yıl sonra seyircinin yoğun talebi ve tabii ki bizim de çok özlememiz nedeniyle Behzat Ç. ekibi eksik de olsa bu duyguda yeniden toplandık ve aslında kendisine gösterilen alkış ve ilgiye adeta bis yaparak teşekkür ettik.

Benim için de bu güzel hikaye burada bitecekti ancak devam talebi geldi. Dokuz bölümlük bu özel sezonun devamının olup olmayacağına biraz da ortaya çıkan işin kalitesine göre karar verecektik.

Benim Behzat Ç.’ye devam etmemem, başarı sağlamış ve sadık izleyici kitlesi oluşmuş bir projeye, fenomen olmuş bir karaktere zarar vermemekle ilgili. Behzat Ç.’yi bugün ben oynadım, yerime yarın başka bir genç oyuncu oynayabilsin diyedir. Önemli olan projenin, karakterin kimyasının korunmasıdır.”

 

“Karakterle ilgili önemli bir değişiklik söz konusu”

“Bizimle henüz senaryo bile paylaşılmadan, onayımız alınmadan yeni sezon duyurusuyla-dedikodusuyla beklenti yaratıldı. Sonraki süreçte bir baktık ki hikayede büyük değişiklik var. Behzat Ç. cinayet bürodan uzaklaşıyor, derin devletle bir mücadelenin içine giriyor. Karakterle ilgili çok önemli bir değişiklik söz konusu. İş bambaşka bir şeye dönüşüyor.”

 

“Karakterin yaratıcısı Emrah Serbes’in bundan haberi yok”

“Behzat karakterinin ve hikayesinin yaratıcısı Emrah Serbes. O da bu konsept değişikliğinden haberdar edildi mi belli değil. Ayrıca bu işin yönetmeni olan Serdar Akar yeni çekilecek sezonda istenmiyor ve yerine yönetmen koltuğuna başkaları getirilmek isteniyor. Güven Kıraç’ın oynadığı Memduh Başgan karakterinin yeni bölümlerde istenmediği belirtiliyor.”

 

“Rant düzeninin içinde olmak istemedim”

“Sosyal medyada bazı yorumlarda para ile ile ilgili çok yüksek rakamlar istendiği gibi seviyesiz yorumlara da rastladım. Behzat Ç. dizisinde oynamış, geçmiş bölümlerden hala paralarını alamayan oyuncu arkadaşlar var. Hiçbir oyuncu için para önemli olmamıştır ama yine de iş devam etmiştir. Behzat Ç.’de her zaman maddeden çok mana bu ivmeyi sağlamıştır. Bu manasızlıktaki rant düzeninin bu şekilde içinde olmak istemedim…

Bu konudaki takdir hakkımı kullanırken seyirci ve yayıncı arasındaki herhangi bir tartışmadan haberim olmadığını, varsa oyuncu olarak tartışmanın bir tarafı da olmadığımı özellikle belirtmek isterim. Sürçülisan ettikse affola…”

 

Beşikçioğlu’nun açıklamaları bu şekildeydi. Behzat Amir’in maceraları devam etmeyecek olsa da Behzat Ç.’nin spin-off’u SAYGI dizisi geliyor. SAYGI, fenomen kötü karakter Ercüment Çözer’in hikayesine odaklanacak. Başrolde Nejat İşler yer alacak ve bambaşka karakterler de göreceğiz bu dizide. SAYGI, ilk sezonuyla 2020 yılı içinde BluTV üzerinden yayınlanacak.

Siz bu tartışmalar, açıklamalar ve SAYGI dizisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kategori
DİZİHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER