ATİYE’nin yaratıcıları, dizinin perde arkasını anlattı

Atiye dizisinin detayları hakkında yeni bilgilere ulaştık...

Netflix‘in ikinci Türk orijinal dizisi Atiye, 27 Aralık 2019’da 8 bölümden oluşan ilk sezonuyla yayınlandı. Kimisi çok beğendi kimisi pek beğenmedi ancak öyle ya da böyle dizi bize bir sonraki sezonunu heyecanla bekletecek cinstendi. Dizinin yaratıcıları, Hürriyet‘ten Elçin Yahşi‘ye verdikleri röportajda bugüne kadar bilmediğimiz birçok detayı paylaştılar, biz de sizin için derledik.

 

Kitabın hakları, kitap basılmadan alınmış

Atiye dizisinin, Şengül Boybaş‘ın Dünyanın Uyanışı isimli kitabından uyarlandığını biliyorduk. Dizinin yürütücü yapımcılarından Nuran Evren Şit, Şengül Boybaş ile arkadaşmış ve daha kitap basılmadan okuduğunda çok beğenmiş, “Haklarını alalım çünkü bunu Netflix’e yapmak zorundayız” diyerek yapımcıya gitmiş. Haklarını almışlar, Beren Saat ismiyle Netflix’e sunmuşlar. Netflix, bir kadın karakterin önde olduğu, Türkiye’nin geleneksel dokularından da faydalanan bir öykü içinde Beren Saat’i izleme fikrinden çok keyif almış.

 

Dizide “yazarlar odası” sistemi kullanılmış

Nuran Evren Şit, ABD’de sıkça uygulanan ancak bize biraz yabancı olan yazarlar odası sisteminde ilk kez çalıştığını belirtip ekliyor: “Diğer yazarlarla birlikte bütün hikâyeleri konuşuyor, tartışıyor, masaya yatırıyoruz. İlk bölümün yazarı Jason George. İkinci bölüm itibariyle de biz yazı odasındaki arkadaşlarımla hikâye taslaklarının oluşturulması için çalışmaya başladık. Bölümleri yazanların imzaları farklı olabilir ama üslubu, dili, karakter ve öykü devamlılığını birlikte kurduk.”

Aynı durumun yönetmenler için de geçerli olduğunu söylüyor dizinin yönetmenlerinden Ozan Açıktan. Bölümleri farklı yönetmenlerin çektiğini ancak bunun anlaşılmadığını söylüyor ve bu durumu ortada kurucu bir fikir, kurucu bir gramer olmasına bağlıyor.

Netflix’le çalışmanın farkı

Nuran Evren Şit, Netflix’in bizim sektörle alakası olmadığını söylüyor. “Yazara çok değer veriyorlar ve eleştirilerini çözüm yolları sunarak yapıyorlar” diyor. Şit, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Yalnız hissettirmiyorlar yazarı. İlk kez bir projeyi yazarken bütün sorumluluğu üzerimde hissetmedim. Bu büyük bir stresi alıyor yazarın üzerinden. Hem özgürüz hem de 150 milyon üyesi olan bir portalda 190 ülkede yayımlanmak üzere bir iş yaptığımızın bilinci ve sorumluluğu var; çok başka bir deneyim oldu.”

 

Atiye dizisinden ne beklemeliyiz?

Ozan Açıktan, bu soruya net bir cevap vermiş: “Göbeklitepe’nin sırrını bu dizide bulacağız diye bir şey yok, sakin olalım. Eğlenmek için izliyoruz bunu. Netflix’i niye izliyorsak bunu da onun için izliyoruz. Bu bir belgesel değil.”

 

Atiye’nin ilk sezonunu izlemek için buraya tıklayarak Netflix’in resmi sayfasına gidebilirsiniz. Dizinin birinci ve ikinci sezon çekimleri art arda yapılmıştı. Ancak şu anda 2. sezonun ne zaman yayınlanacağı hakkında bir bilgimiz yok.

Kategori
DİZİHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER