SÜPER KAHRAMAN filmleri bugüne kadar OSCAR ÖDÜLLERİ’nde ne yapabildi?

Hazır yeni kategori eklenmişken, geçmişe şöyle bir göz atalım...

Haberiniz var mı bilmiyorum ama Oscar Ödülleri’ne yeni bir kategori ekleniyor. İsmi “Popüler Film” olacak. Adından da anlaşıldığı gibi her sene çıkan onlarca popüler kültür filmi arasından en iyisi seçilecek. Böyle bir kategorinin gelmesi bizce çok mantıklı. “Ya üf ne işi var bu filmlerin Oscar’da?” diyen bir tayfa var ama kesinlikle bu filmlerin Oscar’da yer alması gerekiyor. Şu anda sinema sektörünün en çok izlenen ve hasılat elde eden filmleri bu filmler çünkü.

Akademi, bu uygulamanın ne zaman uygulanacağı veya bu kategoride aday olmak için filmlerin ne gibi kriterlere sahip olması gerektiğiyle ilgili bilgiyi henüz vermedi. Bonus bir bilgi ekleyeyim, Oscar Ödülleri’ne en son yeni kategori eklemesi 2001 yılında “En İyi Animasyon” ile yapılmıştı. O günden beri ilk kez yeni kategori ekleniyor. Çağa uyum sağlamak gerektiğinden böyle değişiklikler yapmak gayet normal. Kategoriye animasyonlar da, çizgi roman uyarlamaları da, Mission Impossible tarzı filmler de aday olabilir diye düşünüyorum.

Biz de Akademi’nin bu kararından yola çıkarak çizgi roman filmlerinin bugüne kadarki Oscar macerasını araştıralım dedik. Bugüne kadar çizgi roman filmleri birçok dalda adaylık kazandı, bazılarında da ödülün sahibi oldu.

Şimdi sizi süper kahraman ve çizgi roman filmlerinin Oscar Ödülleri’yle olan ilişkisinde kısa bir yolculuğa çıkaracağız. Hazırsanız kemerlerinizi bağlayın, başlıyoruz!

 

The Mark of Zorro (1940)

1940 yılında çıkan The Mark of Zorro, En İyi Müzik dalında Oscar adayı olmuştu. Alfred Newman’ın bestesiyle 13. Oscar Ödülleri’ne aday olan Zorro, tarihte Oscar’a aday olabilmiş ilk süper kahraman filmi. The Mark of Zorro, bu ödülü yine 1940’da çıkan Walt Disney animasyonu Pinokyo’ya kaptırmıştı.

 

Superman (1941)

10 dakikalık bu Superman kısa filmi, En İyi Kısa Animasyon Filmi dalında adaylık kazanmıştı. Evet, En İyi Kısa Animasyon Filmi kategorisi, 1932’den beri Oscar Ödülleri’nde yer alıyor ancak uzun metraj animasyonlar için 2001 yılında Oscar dağıtılmaya başlandı.

Superman animasyonu, En İyi Kısa Animasyon ödülünü Mickey Mouse’un “Lend a Paw” isimli filmine kaybetmişti.

 

Superman (1978)

Superman, tam 37 yıl sonra Oscar’a geri döndü. En İyi Ses Kurgusu, En İyi Film Kurgusu ve En İyi Film Müziği dallarında aday olan film, hepsini başka filmlere kaptırdı. Ancak bir insanın uçabileceğine ikna edebildiği için Superman’in özel efektlerine Akademi Özel Başarı Ödülü layık görüldü.

 

Batman (1989) [Kazandı]

Superman, ilk adaylık alan çizgi roman uyarlaması olabilir ancak ilk Oscar kazanan Batman oldu. Tim Burton’ın unutulmaz filmi, aday olduğu tek kategori olan En İyi Yapım Tasarımı Oscarı’nın sahibi olmayı başarmıştı.

 

Batman Returns (1992)

Tim Burton’ın devam filmi, iki dalda Oscar’a aday olmuştu: En İyi Makyaj ve En İyi Görsel Efekt. Görsel efekti Death Becomes Her filmine, makyajı ise Dracula’ya kaybetmişti.

 

The Mask (1994)

Çizgi roman uyarlaması Maske, Jim Carrey’i bir canlı animasyon karaktere dönüştürmüştü adeta. En İyi Görsel Efekt dalında adaylığa sahip olan film, Forrest Gump’a karşı mağlup olmuştu.

 

Batman Forever (1995)

Joel Schumacher’in ilk Batman filmi, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı dallarında aday gösterilmişti. Görüntü yönetimi ve ses kurgusunu Braveheart’a kaybeden Batman Forever, ses miksajını da Apollo 13’e karşı kaybetmişti.

 

Men in Black (1997) [Kazandı]

Bir Marvel çizgi romanı olan Men in Black, 1997’de beyaz perdeye uyarlanmıştı. Film, 70. Oscar Ödülleri’nde En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı, Müzikal veya Komedi Alanında En İyi Film Müziği ve En İyi Yapım Tasarımı dallarında aday gösterilmişti. En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı ödülünü kazanan Men in Black, yapım tasarımı ödülünü Titanic’e; film müziğini The Full Monty’e kaptırmıştı.

 

The Mask of Zorro (1998)

1940’taki adaylığıyla listemizin ilk sırasında yer alan Zorro’yla 1998’de tekrar karşı karşıya geldik. En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu dallarında aday gösterilen film, ses miksajını da ses kurgusunu da Saving Private Ryan’a kaptırmıştı.

 

Spider-Man (2002)

Bir nesle Spider-Man’i sevdiren serinin başlangıcı olan Spider-Man, iki dalda Oscar adayı olmuştu: En İyi Ses Miksajı ve En İyi Görsel Efekt. Görsel efekti The Lord of the Rings: The Two Towers’a; ses miksajını ise Chicago isimli müzikale kaptırmıştı.

 

Spider-Man 2 (2004) [Kazandı]

Serinin ikinci filmi, En İyi Görsel Efekt ödülünü kazanmıştı. En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı dallarında da aday gösterilen Spider-Man 2, ses miksajını Ray filmine; ses kurgusunu ise The Incredibles’a kaptırmıştı.

 

The Incredibles (2004) [Kazandı]

Hemen yukarıda bahsettiğim gibi İnanılmaz Aile’nin kazandığı Oscar heykelciklerine geçmek istiyorum. Evet çoğul kullandım çünkü iki tane ödül kazandı film. Hem En İyi Animasyon hem de En İyi Ses Miksajı dallarında ödül alan İnanılmaz Aile, En İyi Özgün Senaryo dalında da aday gösterilmiş; ancak bu ödülü Eternal Sunshine of the Spotless Mind’a kaptırmıştı.

 

Batman Begins (2005)

Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin ilk filmi, sadece bir dalda aday gösterildi, o da En İyi Görüntü Yönetimi idi. Memoirs of a Geisha, bu ödülün sahibi oldu.

 

Superman Returns (2007)

Superman Returns, En İyi Görsel Efekt dalında aday gösterilmişti ancak Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest’e karşı mağlup olmuştu.

 

Iron Man (2008)

Marvel Sinematik Evreni’nin ilk filmi olan Iron Man, sıradan süper kahraman filmlerinden biraz farklıydı. En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Görsel Efekt dallarında aday gösterilen film, ses kurgusunu The Dark Knigh’a; görsel efekti The Curious Case of Benjamin Button filmine kaybetmişti. Burada bir süper kahraman filminin diğerine karşı ödül kazandığını görmek, süper kahraman filmlerinin geliştiğini hissettiriyor. Şimdi göreceksiniz zaten; 2008, süper kahraman filmleri adına epey bereketli geçen bir yıl oldu Oscar Ödülleri bakımından.

 

Hellboy II: The Golden Army (2008)

Serinin devam filmi, En İyi Makyaj dalında aday gösterilmişti ancak The Curious Case of Benjamin Button bu heykelciğin de sahibi olmuştu.

 

The Dark Knight (2008) [Kazandı]

Nolan üçlemesinin ikinci, çoğu kişinin gözünde de en iyi filmi. IMDb’de tarihin en iyi 250 filmi arasında 3. sırada. Kesinlikle sadece bir süper kahraman filmi değildi The Dark Knight; çok başka bir şeydi. Oscar’a da yansıdı zaten bu. Heath Ladger’ın Joker performansı, kendisine En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü kazandırdı. Ayrıca film, En İyi Ses Kurgusu ödülünün de sahibi oldu. Bunun dışında En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Film Kurgusu, En İyi Yapım Tasarımı, En İyi Makyaj, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Görsel Efekt dallarında da aday olmuş ancak ödül alamamıştı. Şimdi bu dallarda hangi filmlerin ödül aldığını tek tek anlatmayayım ya, gerek yok bence?

 

Iron Man 2 (2010)

İkinci Iron Man filmi, En İyi Görsel Efekt dalında aday gösterilmişti ancak Christopher Nolan’ın unutulmaz filmi Inception’a karşı kaybetmişti.

 

The Avengers (2012)

MCU’nun en iyilerinin bir araya geldiği ilk film olan The Avengers, sadece tek dalda Oscar’a aday olmuştu, o da En İyi Görsel Efekt idi. Life of Pi, bu ödülün heykelciğine sahip olmayı başaran film olmuştu.

 

Iron Man 3 (2013)

Iron Man’in üçüncü filmi, üçüncü kez Oscar’da En İyi Görsel Efekt dalında aday gösterilmiş, üçüncü kez kazanamamıştı. Bu yıl ödülün sahibi Gravity isimli bilim kurgu filmi olmuştu.

 

Captain America:  The Winter Soldier (2014)

İlk filmiyle Oscar’a aday olamayan Captain America, The Winter Soldier ile En İyi Görsel Efekt dalında Oscar’a aday olmayı başarmıştı. Ancak ödülü kazanan Christopher Nolan’ın inanılmaz filmi Interstellar olmuştu.

 

X-Men: Days of Future Past (2014)

X-Men’in 2014’te çıkan filmi de aynı Captain America gibi En İyi Görsel Efekt dalında aday gösterilmişti ancak dediğim gibi ödülü kazanan film Interstellar oldu.

 

Guardians of the Galaxy (2014)

Maşallah, 2014 yılı Oscar ve süper kahraman filmleri arasındaki ilişkiyi en çok görebildiğimiz yıl. Dediğim gibi yıllar geçtikçe bu filmlerin ne kadar yükseldiğini görüyoruz. Guardians of the Galaxy’nin ilk filmi En İyi Görsel Efekt ve En İyi Makyaj dallarında aday gösterilmişti. Makyajı The Grand Budapest Hotel, görsel efekti de demekten sıkıldığım gibi Interstellar kazanmıştı.

 

Big Hero 6 (2014) [Kazandı]

2014 yılını bir türlü atlayamıyoruz. Bu sefer de bir animasyonla karşınızdayız. Ülkemizdeki ismiyle 6 Süper Kahraman, Marvel çizgi romanlarından uyarlanmış bir Disney filmi. Yılın En İyi Animasyonu dalında aday gösterilmiş ve kazanan olmuştu.

 

Sanjay’s Super Team (2015)

Disney Pixar’ın 7 dakikalık animasyonu Sanjay’s Super Team, En İyi Kısa Animasyon Filmi dalında aday gösterilmiş, ancak Şili filmi Bear Story’e mağlup olmuştu.

 

Doctor Strange (2016)

MCU’nun sonradan dahil olan karakterleri arasında en büyük rollerden birine sahip olan Doctor Strange’in ilk filmi, En İyi Görsel Efekt dalında aday gösterilmişti. The Jungle Book, ödülü kazanan film olmuştu.

 

Suicide Squad (2016) [Kazandı]

DC’nin bekleneni veremeyen filmi Suicide Squad, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dalında aday gösterilip ödülün sahibi olmuştu. DC’nin kazandığı ilk Oscar heykelciği bu değil ancak Man of Steel ile birlikte başlayan DC Genişletilmiş Evreni’nin içinde yer alan bir filmin kazandığı ilk Oscar.

 

Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)

Guardians serisinin ikinci filmi, En İyi Görsel Efekt dalında aday gösterildi ve 2018 Oscar Ödülleri’nde; Blade Runner 2049, Star Wars: The Last Jedi, War for the Planet of Apes, Kong: Skull Island filmlerine karşı bu dalda yarıştı. Blade Runner 2049, bu ödülü kazanan film oldu.

 

Logan (2017)

Hugh Jackman’ı Wolverine olarak son kez izlediğimiz Logan, En İyi Uyarlama Senaryo dalında 2018 Oscar Ödülleri’nde yarıştı. İlk kez bir çizgi roman uyarlamasını bu dalda aday olarak görmemiz Logan’ın büyük bir başarıya imza attığını gösteriyor aslında. Mudbound, Molly’s Game, Call Me By Your Name ve The Disaster Artist ile yarışan Logan; bu ödülü Call Me By Your Name’e kaptırdı.

 

Avengers: Infinity War (2018)

Avengers: Infinity War, yalnızca En İyi Görsel Efekt Oscar’ına aday olabilmişti. Onu da Ryan Gosling’in First Man’ine kaybetti.

 

Black Panther (2018) [Kazandı]

Ryan Coogler’ın yönettiği Black Panther, En İyi Film kategorisine aday olan ilk çizgi roman filmi unvanına sahip olarak tarihe geçti. Kazanmasını beklemiyoruk, kazanamadı da. Zaten tamamen siyahilerle ilgili olduğu için aday gösterildi. Yoksa Black Panther’den çok daha iyi olan bir sürü çizgi roman filmi var. En İyi Film dışında En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Film Müziği ve En İyi Film Şarkısı dallarına da aday olmayı başardı. En İyi Film Müziği, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Prodüksiyon Tasarımı ödüllerini kazanan Black Panther, bir törende en fazla ödül alan çizgi roman filmi konumunda.

 

Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018) [Kazandı]

Incredibles 2, Isle of Dogs, Mirai ve Ralph Breaks the Internet’i yenen Spider-Verse; En İyi Animasyon Film dalında heykelciğin sahibi olmuştu. En İyi Film dalında bile aday olması gerektiğini söyleyenler oldu. Gerçekten muhteşem bir filmdi ama bu istek biraz abartı sanki?

 

Avengers: Endgame (2019)

Kendinden 1 yıl önceki Infinity War gibi, Avengers: Endgame de yalnızca görsel efekt dalında aday gösterildi. Star Wars: Skywalker, 1917, The Irishman ve Lion King’le yarışan film, heykelciği 1917’e kaptırdı.

 

Joker (2019) [Kazandı]

Eveet. Geldik çizgi roman filmlerinin gururuna. Joaquin Phoenix’in başrolünde olduğu, Todd Phillips’in yönettiği Joker filmi, tam 11 adaylık alarak şu ana kadar en çok Oscar adaylığı alan çizgi roman filmi konumuna geldi. Aday olduğu dalları sıralayalım: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Film Müziği, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü Yönetmenliği, En İyi Makyaj, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Kostüm Tasarımı. Ancak kazandığı ödül sayısı bu kadar yüksek değil. En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Film Müziği dallarında heykelciğe ulaştı Joker. Black Panther 3 Oscar kazanmıştı, onun gerisinde kaldı mesela.

 

Evet. Epey uzun ve hazırlamakta bizi gerçekten zorlayan bir listenin sonuna geldik. Şimdi biraz sohbet edelim bu konu hakkında. Hep beraber şahit olduk ki, süper kahraman filmleri Oscar’da çok başarılı sayılmaz. Zaten çok fazla kazanan yok, kazananlar da hep ya En İyi Görsel Efekt ya da En İyi Makyaj dalında ödül almışlar. The Dark Knight, belki bir de The Inredibles kendi yarıştıkları töreni domine etmeyi başarmış o kadar. Zaten herkesin söylediği gibi Nolan’ın Batman üçlemesi, bir çizgi roman uyarlaması değil tam olarak. Çok farklı ve çok ayrı filmler. Bir de Batman gibi bu kadar bilinen ve sevilen bir karaktere böyle bir seri yapıldığı zaman işler çok farklı noktaya geliyor. Şimdi de Joaquin Phoenix’in Joker’inin en prestijli ödüllerin tamamında adaylık alması ve En İyi Erkek Oyuncu ödülüne sahip olması çizgi roman filmlerinin önünü açacak cinsten bir başarı.

Aslında bu liste, insanların “Süper kahraman filmleriyle ilgili izlenme formülünü buldular, bu yüzden tüm filmler birbirine benziyor” sitemini biraz haklı çıkarır durumda. Çünkü dediğim gibi süper kahraman filmleri her sene yalnızca En İyi Görsel Efekt dalında aday olmuşlar genelde. Logan’dan önce bir tane bile En İyi Uyarlama Senaryo adayı olmaması büyük bomba mesela. Bilmeyen bir insana sorsak, kesinlikle bir çizgi roman uyarlaması filmin daha önce bu dalda ödül aldığını tahmin eder. Ödül almayı geçtim, aday bile yok. Yalnızca Logan ve bu yılki Joker aday olabilmiş bu dallarda. Gerçi bana sorarsanız Joker’in adaylığı biraz anlamsız çünkü serbest bir uyarlama. Tabii ki bazı referanslar var ancak film, neredeyse hiç çizgi romanlara bağlı değil. Karakterin filme özel bir adı-soyadı dahi var sonuçta. The Dark Knight gibi, Logan gibi, Joker gibi biraz farklı çizgi roman filmleri yapılmalı artık. Hepsi birbiriyle aynı süper kahraman filmleri izlemekten sıkılıyoruz yavaş yavaş.

Listede göze çarpan ilginç bir detay da Christopher Nolan. Yönettiği The Dark Knight’la bir süper kahraman filmine Oscar aldırmayı başardığı gibi birçok süper kahraman filminin elinden de ödülü kapmış diğer filmleriyle.

Her sene daha fazla süper kahraman filmi gördüğümüz bu listeden yaptığım bir çıkarım da, En İyi Popüler Film kategorisinin gelmesinin aşırı mantıklı olduğu. Artık her yıl bu filmlerden onlarcası vizyona giriyor ve sadece En İyi Görsel Efekt dalıyla sınırlı kalmamalılar bence, onların da genel anlamda en iyileri seçilmeli.

Sizin de yorumlarınızı merak ediyorum süper kahraman filmleriyle Oscar Ödülleri’nin arasındaki ilişki hakkında. Sizce filmler daha fazla ödül almak ve daha farklı dallarda yarışmak için neler yapmalı? Yoksa Oscar’ı hiç önemsemeyip oturtmuş oldukları formül üzerinden devam mı etmeliler?

Beğendiyseniz sosyal medya üzerinden paylaşmayı unutmayın!


Son güncelleme: 11.02.2020

Kategori
ÇİZGİ ROMANDOSYAFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER