SPAWN kimdir? MARVEL ve DC’ye kafa tutan karakteri yakından tanıyalım!

Spawn karakterinin hayatı hakkında az da olsa bilgi sahibi olmak isteyenler, doğru yerdesiniz...

Spawn, ilk olarak 1997 yılında beyaz perdeye uyarlanmış bir çizgi roman karakteri. 97’deki filmde, başrolde Michael Jai White yer alıyordu. Spawn karakterinin bir de 97-99 yılları arasında HBO’da yayınlanan bir animasyon serisi vardı. Şimdi, Spawn filmi tekrar çekiliyor ve Todd McFarlane’in yönetmen koltuğunda oturacağı filmin başrolünde bu kez Jamie Foxx yer alacak. Filmi hem yazacak hem yönetecek hem de yapımcılığını üstlenecek olan Todd McFarlane, zaten Spawn çizgi romanının yaratıcısı. Başrol için de kafasındaki ilk isim olduğunu söylediği Jamie Foxx’u da filmin başrolüne yerleştirdiği için açıkçası bu filmden pozitif beklentilerimiz var.

Bir nevi korku filmi sayılabilecek Spawn filmi, Blumhouse Stüdyoları’nın çatısı altında çekilecek. Yetişkinlere hitap eden bir film olarak planlanıyor. Ara ara eğlenceli sahneler de yer alacak. Deadpool’un çok daha karanlık hali gibi düşünebiliriz.

 

Marvel ve DC’ye kafa tutan, derken?

Başlıkta neden Marvel ve DC’ye kafa tuttuğunu söylediğim konusuna gelelim. Bildiğiniz gibi Marvel ve DC, çizgi roman dünyasında en üstte. Bir nevi tekelleşmiş bir sektör bile denilebilir aslında çizgi romanlara. Diğer firmalardan çıkan çizgi romanlar mecburen biraz daha underrated kalıyor. Ancak 90’lı yıllarda Marvel ile tartışma yaşayıp oradan ayrılanların kurduğu Image Comics, öne çıkmayı başaran bir şirket olmuştu. Bunu da aslında Spawn karakteri sayesinde yaptı. Spawn, ilk sayısıyla tam 1.7 milyon kopya satan ve çoğu listede tüm zamanların en iyi 100 çizgi romanı arasında gösterilen bir karakter. Evet, artık karakterin kim olduğuna gelelim.

 

Spawn kimdir?

Yarbay Simmons, tam adıyla Albert Simmons, unvanından da anlayacağınız üzere bir asker ve CIA’in üst düzey operasyonlarında yer alıyor. Gayet güzel bir evliliği olan Al, karizmatik bir adam. Emekli olmaya karar verdiği vakit amiri ondan son bir görev yapmasını istiyor. Aslında bu amirinin kurduğu bir tuzak ve amiri Al’i bu görevde öldürttürüyor. Al Simmons bir asker dedim ama kendisi aslında bir tetikçi ve bu yüzden ölünce cennet değil de cehenneme gidiyor.

O sırada Malebolgia isimli şeytan, cennete savaş açmak istiyor ve yapacağı savaşta dünyayı ele geçirmek için bir ordu hazırlıyor. Bu ordunun başına geçmesi karşılığında dünyaya dönebileceğini ve karısını tekrar görebileceğini söyleyerek Al’in aklına giriyor. Al, bu vaatlere kanıp tekrar hayata dönüyor ama hem yüzü hem vücudu yara içinde. Ölümünün üzerinden beş yıl geçmiş ve şeytan onu dünyaya geri gönderirken hafızasını büyük kısmını silmiş. Bir de giyen kişiye değişik güçler veren bir kıyafet var üzerinde. Bu kıyafet aynı zamanda aynı bedende yaşayan farklı bir varlık. Al’in dünyaya geldikten sonra birkaç amacı oluyor: Şeytanla yaptığı anlaşmayı bozmak, eski hayatını hatırlamak ve onu öldürenlerden intikam almak.

 

Güçleri neler?

Çok zeki ve atletik bir asker olan Al, aynı zamanda çok iyi silah kullanıyor ve çok iyi dövüşüyor. Bunlar zaten kostümü giymeden önce de var olan özellikleri. Kostümü giydikten sonra da bunların üstüne çok fazla güç ekleniyor. Ölümsüzlük, şekil değiştirme, uçabilme, dayanıklılık, insanüstü güç, hız, ışınlanma ve daha birçok şey.

Güçler güzel olmasına güzel de şöyle bir sıkıntısı var: Kullandıkça doluluk oranı düşüyor. Bu oran sıfır olursa, Al tekrar ölür. Bu oranı doldurabilen tek kişi de şeytan Malebolgia. Al, karısını son bir kez görmeye gitmeye karar veriyor ve büyülü güçlerini yanık içindeki yüzünü düzeltmek için kullanıyor. Ancak bambaşka bir insan görünüşüne kavuşuyor. Bu şekilde karısını görmeye gidiyor ve karısının, geçen 5 yıllık süreçte Al’in en yakın arkadaşıyla evlendiğini görüyor. Hatta bir çocukları dahi olmuş. Burada tamamen yıkılan Al, Spawn haline geliyor ve bir anti-hero olarak hayatına devam ediyor.

Spawn’ın bir anti-hero olduğu aklınızda mutlaka yer etsin, bu konuda Jamie Foxx, “Bir süper kahraman beklemesinler” şeklinde bir uyarı dahi yaptı.

 

Spawn’ın kim olduğunu kısaca bu şekilde özetlemek istedim. Karakter hakkında en azından kafanızda bir şeylerin şekillenmesi adına. Umarım beğenmişsinizdir. Spawn, büyük bir potansiyele sahip bence. Hem Marvel veya DC’den çıkmayan çizgi roman filmlerinin beyaz perdede başarılı olabileceğini kanıtlar belki de.

Siz ne diyorsunuz?

Kategori
ÇİZGİ ROMANFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER