MYSTERIO kimdir? SPIDER-MAN’in SİHİRBAZ düşmanını daha yakından tanıyalım!

Spider-Man'in en azılı düşmanlarından Mysterio'yu detaylı şekilde anlattık...

Spider-Man‘in yeni filmi Far From Home geliyor. Filmde Spider-Man’in karşısında kötü adam olacak yer alacak karakterlerden biri de Mysterio. Karakteri Jake Gyllenhaal canlandıracak filmde. Ancak biz çok filmle alakalı gitmeyeceğiz bu içerikte. Sitemizde yer alan karakter tanıtımlarından biri olarak düşünebilirsiniz yani.

 

Mysterio Kimdir?

Gerçek adı Quentin Beck olan, California’da dünyaya gelen bu abimiz Mysterio’ya dönüşmeden önce özel efektler konusunda uzmandır ve aynı zamanda Hollywood’da dublörlük yapmaktadır. Hayali bir gün büyük bir film yıldızı olmaktır. Ancak bir yerden sonra böyle bir yere gelemeyeceğini fark eden Quentin, bir arkadaşının da tavsiyesi ile özel efektler hakkında bildikleri ile kötü adam olarak nam salabileceği fikrine inanır. Bunun üzerine bir Daily Bugle okuru olan Beck, gazetenin sayfalarında gördüğü Spider-Man’i taklit ederek suç işlemeye başladı. Böyle tanınan bir karakterin üzerinden kendini tanıtmaktı amacı. Spider-Man tabii ki buna izin vermedi. Mysterio da o gün bugündür Spider-Man’i kendine düşman gördü.

 

Karakterin Tarihi

Marvel’ın en ünlü karakterlerinin çoğunda imzası olan ikili Stan Lee ve Steve Ditko, Mysterio’da da karşımıza çıkıyor. İlk olarak Mayıs 1963’te Amazing Spider-Man’in bir serisinde Quentin Beck olarak okurların karşısına çıkan bu karakter, Haziran 1964’te ise Mysterio’ya dönüşüyor.

Evrende yaptığı kayda değer olaylar

Spider-Man’in en büyük düşmanlarından olan Sinister Six grubunun bir üyesidir. Hatta Kraven the Hunter, Sandman, Dr. Octopus, Electro, Vulture ve Mysterio’dan oluşan bu grubun isim babasıdır Mysterio, Spider-Man’e göre. Mysterio, Spider-Man dışında Daredevil’ın da büyük düşmanlarından biridir. Çünkü Karen Page’in ölümü ve Foggy Nelson’ın hapse girmesinde parmağı vardır.

 

Süper Güçleri

Zaten yazının şu ana kadarki kısmında da anlayacağınız üzere, çok da bir özel gücü var diyemeyiz. Ancak özel efekt konusunda uzmandır, ileri derecede psikiyatri bilir ve hipnoz yöntemlerine hakimdir. Özel efektler hakkında bildiği teknik bilgilerle kendisine oldukça kullanışlı bir kostüm hazırlamıştır. Kostümündeki özel efektler sayesinde eldiven ve botlarından attığı gazlar mesela. İllüzyon yapmaya yaradığı gibi Spider-Man’in örümcek hislerini de devre dışı bırakır. Onun dışında kostümünde holografik bir projektör bulunmaktadır. Eldiveninden attığı gazlar ile rakibine halüsinasyon gördürebilir veya bayıltabilir. Aynı zamanda kostümündeki sonar sayesinde etrafa duman yayıp, rakipleri onu görmediği sırada rahatça hareket edebilir.

Kategori
ÇİZGİ ROMANFİLM
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER