MS. MARVEL kimdir? MARVEL’ın MÜSLÜMAN süper kahramanı KAMALA KHAN’ı yakından tanıyalım!

Gelin, Kamala Khan'ı beraber tanıyalım...

Ms. Marvel’ı anlatmadan önce biraz Captain Marvel hakkında bilgi vermek gerekiyor. Captain Marvel karakterinin gerçek ismi Carol Danvers. Kendisinin karakterinin ismi aslında Ms. Marvel’dı ancak ölen sevgilisinin anısını yaşatmak için, sevgilisinin ismi olan “Captain Marvel”ı devraldı. Ondan boşa çıkan Ms. Marvel ismini ise Kamala Khan üstlendi. Onu tanıttığımız yazıya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Önce Captain Marvel’ı tanırsanız, Ms. Marvel’ı daha iyi anlarsınız. 2018 yılında MCU patronu Kevin Feige, Ms. Marvel’ın planları arasında olduğunu söylemişti ve biz bunu size aktarmıştık. Şimdi de Ms. Marvel’ın Disney+ için dizisinin hazırlandığını açıkladılar. Ben de size Ms. Marvel’ın kim olduğunu anlatmak istedim. Kendisi Müslüman bir kadın olduğu için hayatı merak ediliyor ve çok aratılıyor. MCU’nun ilk Müslüman karakteri olacak.

Ms. Marvel, Captain Marvel’dan ilham alan bir kahraman. Öncelikle, söylediğim gibi Ms. Marvel, Kamala Khan isimli Müslüman bir kadın. Pakistan asıllı Kamala, ailesiyle birlikte Amerika’da yaşıyor. Kamala’nın annesi ve babası Yusuf Khan ile Muneeba Khan, İslami kültürle yaşayan bir aile ancak Amerika’da yaşadıklarından dolayı Kamala, arkadaşlarının yaptıklarını yapmak isteyen bir kız. Mesela ailesi izin vermemesine rağmen kaçarak bir lise partisine gidiyor. Yani aslında Kamala, İslamiyete karşı değil ancak İslamiyette böyle kısıtlamalara yer olmadığını düşünen ve bu yüzden kısıtlanmak istemeyen bir kız. Kamala, Carol Danvers’ın çok büyük bir hayranı, hatta odasında posterleri dahi var. Bir nevi idol olarak benimsemiş. Bu dizi MCU ile bağlantılı olacağı için bunu çok güzel yansıtabilirler bize. Direkt Brie Larson’ın posterleri vs. canlanıyor gözümde. Neyse, devam edelim. Hayatı bu şekilde ilerleyen bir genç kız olan Kamala, Dünya’ya bırakılan mutasyona uğratıcı bir buhar ile (Terrigen Mist) dönüşüm geçiriyor, şekil değiştirme gibi birtakım güçler kazanarak Inhuman oluyor.

İlk kez 2014’te gördüğümüz Ms. Marvel, yine Müslüman bir kadın olan Willow Wilson tarafından yazıldı. Kendisi bazen, İslami kültürle yaşayan ailesine karşı gelen; bazense düşmanına Kuran-ı Kerim‘den alıntı yaparak cevap veren bir karakter. Yani biraz arada kalmışlık var karakterde. Hem hayatta kimlik bunalımı yaşıyor hem de din konusunda tam bir fanatik değil. Tabii bu düşünceler benim en tarafsız olmaya çalışarak belirttiğim düşüncelerim.

Kimisi doğru bulur kimisi bulmaz ancak Ms. Marvel böyle bir karakter. Kadın süper kahramanların bile yeni yeni yükselmeye başladığı dönemde Müslüman bir kadın karakteri MCU‘da görecek olmamız gerçekten güzel. Kamala Khan, zaten Marvel çizgi romanlarında kendisine ait solo bir serisi olan tek Müslüman süper kahraman, sinematik evrende de bu unvana sahip ilk karakter olacak.

 

Güçleri

 • Esneklik
 • Biçim Değiştirme
 • Uzama
 • Boyut Değiştirme
 • Hızlı İyileşme
 • Görünüş Değişikliği
 • Biyoparlaklık

 

Zayıf Yönü

 • Elektromanyetik Nabız: Ms. Marvel’ın vücudu, esnekliğini zayıflatabilecek elektromanyetik nabızlara karşı hassastır.

 

Bonuslar

 • Nakia Bahadır, Kamala’nın en yakın arkadaşı ve bu arkadaşı bir Türk! Onu da çok büyük ihtimalle dizide göreceğiz ve MCU’daki ilk Türk karakter olacak. (Nakia nedir ya, internette “Türkçe kız isimleri” diye de mi aratamadınız?)
 • Kamala diyoruz ama bildiğiniz Kemal aslında. Kemal ismi, Arapça’da “mükemmellik, en yüksek değer” gibi anlamlar taşıyor. Ailesi, başka çocuk düşünmediği için bu ismi özellikle ona veriyor.
Kategori
ÇİZGİ ROMANDİZİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER

 • EKİM ayında NETFLIX TÜRKİYE’de neler var?

  Her ay olduğu gibi bu ay da Netflix, hem orijinal içerikleriyle hem de lisanslı içeriklerle karşımıza çıkacak. Gelin, ekim ayında Netflix Türkiye kütüphanesine eklenecek içeriklere birlikte göz atalım.  ...
 • 2020 Emmy Ödülleri’nde kazananlar belli oldu!

  COVID-19 pandemisi nedeniyle hiç olmadığı kadar farklı olan 2020 Emmy Ödülleri‘nde kazananlar belli oldu. Jimmy Kimmel‘ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, sınırlı seyirci karşısında yapıldı ve kazananlar evlerinden online şekilde...
 • WANDAVISION’dan ilk fragman yayında!

  Disney‘in Netflix‘e rakip olması beklenen platformu Disney+‘ın ilk orijinal işlerinden olan WandaVision‘dan ilk fragman dün gece yayınlandı. Benim cehaletimse kusura bakmayın ama ben dizinin müzikal kıvamında ilerleyeceğini düşünmüyordum. Diziden...
 • BluTV’nin HARİKA dizisi YARIM KALAN AŞKLAR!

  Geçtiğimiz gün bir arkadaşımın tavsiyesi ile BluTV‘nin geçen hafta ilk bölümü yayınlanan Yarım Kalan Aşklar isimli dizisini izledim. Tanıtımına, afişlerine vs. rastlamıştım zaten. Zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan da tavsiye...