Kadına Şiddete DUR De: TÜRK yapımı çizgi roman KISAS’ı inceledik!

“Yetişkinlere tavsiye edilir!”

Yıllardır, hem dünya genelinde hem ülkemizde sayısız kadına şiddet ve tecavüz vakası yaşandı. Birçoğunun sonu cinayetle bitti. Özellikle son birkaç yılda bu olaylar çok can sıkıcı bir şekilde arttı. İşin kötü tarafı, artmaya da devam ediyor. Kitleler baş kaldırdı, farkındalık istendi. Sanatçılar susmadı, eserlere yansıdı. Bizlerse sürekli bu süreçleri takip ettik, bu çirkinliklere dair haberler izledik, televizyonun önünde çıldırdık, kinlendik, hüzünlendik ve sosyal medyada elimizden geldiği kadar çok insana ulaşsın diye paylaşımlar yaptık.

Tam bu noktada hem cinayet kurbanlarına hem suçlulara hem de biz televizyonun karşısındakilere söyleyecek bir şeyleri olan bir çizgi romandan bahsedeceğim bugün: Kısas. Tıpkı isminin manasını yansıtacak bir hikaye anlatılıyor çizgi romanda. “Suç işlemiş birine ceza mahiyetinde başkasına yaptığının aynısını uygulamak.”

Tecavüze uğrayıp hayatını kaybetmiş bir karakterin ölüm sonrasında yaşadığı süreçler üzerinden yapılan bir isyan söz konusu. Açık, korkusuz, amacı kendini ifade etmek isteyen bir isyan. Bir taraftan kendinizi o savunmasız insanın kafasının içinde hissediyorsunuz, intikam istiyorsunuz. Öbür taraftan o televizyon karşısına tekrar geçip “Bunlara şunu yapacaksın…” diyorsunuz. Bu noktada roman üzerinize gidiyor, sizi oldukça tatmin ediyor. Çünkü bir adalet arayışında, kolunuzdan tutup o arayışı beraber çıkmanızı sağlıyor. Ve bu süreçte de bir “canavar”ın ne olduğunu sorguluyor, sorgulatıyor.

Bu arayış esnasında sıradan bir hikaye anlatmakla kalınmıyor. Mistik, fantastik, ilahi ve tarihi unsurların devreye girmesiyle bambaşka bir diyarda hissediyorsunuz kendinizi. Siyah-beyaz çizimlerin kalitesiyle bu his derinleşiyor. Kullanılan temalar ile hikaye güçleniyor, daha kapsamlı bir evren vadediyor ve devamını için sizi meraklandırıyor. 5 bölüm olarak planlanan serinin ilk iki bölümü olan Öcü ve En Uzun Gece eserlerini okudum. Daha da iyi bir hale gelebilecek bu sıra dışı serinin devamını okumak için sabırsızlanıyorum.

Kamil Lofçalı tarafından yazılan ve Alper Geçgel tarafından çizilen Kısas, Presstij Çizgi Roman etiketiyle piyasaya sürüldü. Her bölümün çeşitli kapak tasarımları olduğunu da hatırlatalım. Lofçalı-Geçgel ikilisi harika bir iş çıkarmışlar.

Presstij’e, bize bu çizgi romanları gönderdiği için teşekkür ederiz. Bu alanlarda içerik üreten bir platform olarak ülkemizden de kaliteli işler çıktığını görmek çok hoşumuza gidiyor ve sonuna kadar destekliyoruz.

Kısas çizgi romanlarının fiyatlarını gayet uygun bulduk. Buraya tıklayarak Presstij’in internet sitesine gidebilir ve satın alabilirsiniz.

Kategori
ÇİZGİ ROMANİNCELEME
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER