HAWKEYE KİMDİR? Olayı sadece “ok atmak” olmayan CLINT BARTON’u yakından tanıyalım!

Hawkeye karakter tanıtımı

Hawkeye’ı filmler aracılığı ile takip edenler, diğer karakterlerin güçlerinin yanında daha basit kaldığı için onu “sadece ok atan” sıradan ve sıkıcı bir insan olarak görüyor olabilir. Ancak Avengers’ın oldukça önemli bir kahramanıdır Clint Barton. Hatta Avengers ekibinin dağıldığı bir dönemde Captain America, Scarlet Witch ve Quicksilver ile birlikte Dr. Doom’u alt etmişliği bile var. Ayrıca liderlik vasfı da Captain America’ya kafa tutacak cinsten. Cap’e 1960’dan 2013’e kadar olan neredeyse bütün çizgi romanlarında, her ne kadar ara sıra onun üstünlüğünü kabul etmek zorunda kalsa da, liderlik konusunda hep kafa tuttu. Aslında bu özelliği onun resmen tanımlayıcı özelliği gibi bir şey.

 

Kimdir?

Hawkeye eğitimini Swordsman ve Trick Shot gibi Marvel Evreni’nin en iyi silah ustalarından aldı. Ancak böyle bir yeteneği sirkte para kazanmak uğruna boşa harcayarak kariyerine başladı. Onun Hawkeye olmasındaki ilk adım ise Iron Man’i görmek oldu. Ondan ilham alarak yeteneklerini suçla savaşmak için kullanmaya karar verdi ve sirkten ayrıldı.

Ancak onun bu kararı doğrultusunda yaptıkları maalesef oldukça yanlış anlaşılınca bir kahraman olarak anılacağı yerde daha çok bir suçlu olarak anılmaya başladı. Bu olay onun şevkini kaybetmesine yol açtı. Black Widow, Clint’in bu durumundan faydalanarak onu kandırdı ve yanına aldı. Böylece tam bir suçlu haline geldi. (Bu konuya kısaca “Black Widow kimdir” yazımızda da değinmiştik, isterseniz buraya tıklayarak hem BW hakkında bilgi edinebilir hem de Hawkeye’a bir de oradan kısa bir bakış atabilirsiniz.) Yani anlayacağınız kariyerine kahraman olayım derken suçlu olarak başlıyor.

Black Widow’la birlikte amacı kısa süreliğine de olsa Iron Man’i yani Tony’i öldürmekti. Amaçlarına çok yaklaştıkları sırada BW yaralandı ve Clint işi bitirmek yerine Natasha’yı kurtarmayı seçti. Bu olayın ardından aralarında aşk başlayınca Red Room, Natasha’yı geri çağırdı. Clint de daha fazla suçlu muamelesi görmeyi kaldıramadı. Tekrardan kahraman olmak istediğine karar veren Clint, Iron Man’in yanına gitti. Ondan kendisini tekrardan topluma kazandırmasını istedi ve böylece “Hawkeye” kimliğini alıp Avengers’ın kemik kahramanlarından biri haline geldi.

Black Widow & Hawkeye

Bir aralar Hank Pym’in icat ettiği boyut değiştirici “Pym Particles” sayesinde kısa süreliğine Goliath kimliğini aldı. Sonra tekrardan okunu ve yayını alarak Hawkeye kimliğine geri döndü. Ayrıca arada sırada kendini kanıtlamak ve asıl kimliğini bulabilmek için Avengers’tan ayrıldığı da oldu ama tam olarak kopamadı. Bu ayrılıklarının birinde gelecekteki eşi Mockingbird (Bobbi Morse) ile tanıştı.

Takıma geri döndüğünde ona yeni bir Avengers ekibi kurma görevi verildi. West Coast Avengers adıyla kurulan bu yeni ekip Amerika’nın batısını koruma amaçlı kurulmuş bir ekipti. Bu ekibi kurduğunda sürekli olarak istediği o liderliğe kavuşacağını düşündü ancak takımda Iron Man ve Thor gibi üyelerin olması tam anlamıyla bir liderlik yaşamasına engel oldu.

West Coast Avengers zamanlarında Avengers ekibiyle de çalışmayı sürdürdü. Eşinin yani Mockingbird’ün Mephisto tarafından öldürülmesinin ardından West Coast Avengers kapandı. Hawkeye bu kaybından sonra Avengers’a başka bir ara daha vererek solo takılmaya başladı. Solo takıldığı sıralarda hem Avengers’la birlikte hem de Avengers’a karşı savaştığı da oldu ama sonunda kalıcı olarak ekibe geri döndü.

Avengers’a geri döndükten sonra Wasp’la ilişki yaşamaya başladı. Ancak mutluluğu öyle çok da uzun sürmedi çünkü Avengers Disassembled’da Scarlet Witch’in kontrolden çıkıp bütün dünyayı yok etmeye başladığı sırada ölenlerden biri oluyor maalesef. (Bu olayın detaylarına da buradan ulaşabilirsiniz.) Scarlet Witch sahte bir dünya yaratıp yok ettikten sonra bir şekilde tekrardan hayata dönen Hawkeye, Avengers’ı bırakıp Scarlet Witch’i aramaya karar veriyor. Wanda’yı Dr. Strange’in yardımıyla hafızası silinmiş bir şekilde buluyor ve onun Latveria’da yaşamasının en doğrusu olduğuna karar veriyor. Bir süre de Avengers’tan uzak kalıyor.

 

Ronin oluşu

Civil War’dan sonra Ronin kimliğiyle New Avengers’a katılıyor. Ayrıca Skrull Savaşı sırasında Mephisto’nun, karısı Mockingbird’ü öldürmediğini; onu savaşta Skrulların kaçırdığını öğreniyor. Yaşadıklarından sonra Dark Reign’de Norman Osborn’un dünyayı yönetmesine, kötülerin avcı, iyilerin ise av konumuna düşmesine oldukça sert tepki gösterince Hawkeye, New Avengers’ın lideri olarak seçiliyor ve ekipteki yeni üyelerle özellikle Spider-Man (nedenini az çok tahmin edebilirsiniz), Wolverine ve Luke Cage ile iyice yakınlaşıyor.

Dark Reign’in sonlarına doğru Norman Osborn iyice canına tak edince tek başına bir saldırı düzenliyor. Başarılı da olacak gibiyken Osborn’un esiri oluyor. Osborn da Barton’ın zihninden New Avengers’ın yerini öğreniyor ve bir baskın düzenliyor. Baskından önce kaçmayı başaran Hawkeye, New Avengers’tan kimseye söylemeden tek başına hareket ettiği için özür diliyor. Tam bu sırada da Captain America hayata geri dönüyor. Böylece de Hawkeye’ın liderliği bir kez daha sona ermiş oluyor. Ardından Siege hikâyesinde Norman Osborn’u Captain America önderliğinde yenmeyi başardılar ve dünya eski haline geri döndü.

Avengers takımındaki yeri haricinde Cap’in kurduğu Secret Avengers ekibinin liderliğini yapmaya başlayan Hawkeye, yeni bir kostümle modern bir görünüm kazanıyor. Fear Itself ve Avengers vs. X-Men sırasında da liderliğe devam eden Hawkeye, Young Avengers’tan Kate Bishop’u yanına alarak solo maceralarına devam etti.

 

Güçleri:

  • Usta Okçuluk
  • Maksimum Keskin Görüş
  • Maksimum Kondisyon
  • Maksimum Refleksler
  • Keskin Nişancılık
  • Uzman Akrobatlık
  • Dövüş Sanatlarında Ustalık
  • Liderlik Vasfı
  • Usta Pilotluk
  • Akla Gelebilecek Bütün Silahlarda Ustalık

 

Güçlerinden de anlayabileceğiniz üzere bir insanın yapabileceği neredeyse her şeyi maksimum değerde yapabilir yeterlilikte bir kahraman. Ancak bir süper insan değil. Onunla karıştırılmasın.

Kategori
ÇİZGİ ROMANFİLM
Uğur Salim Demirtaş

Teknoloji, film ve dizi meraklısı. Oyun delisi. Uyku uyuyamaz, uyursa da uyanamaz. Meslek seçimi konusunda dişçilik ile yazılımcılık arasında kalacak kadar kararsız. Takıntılı.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER