DR. DOOM kimdir? Avengers’ın THANOS sonrası düşmanı olması beklenen kötü adamı yakından tanıyalım!

Dr. Doom, Avengers'ın korkulu rüyası olmaya geliyor. Peki kim bu adam?

Victor von Doom veya bilinen adıyla Doctor Doom, ilk kez 1962 yılında Fantastik Dörtlü‘nün 5. sayısında karşımıza çıkıyor. Stan Lee ve Jack Kirby‘nin elinden çıkan karakter, yıllar boyunca başta Fantastik Dörtlü’nün olmak üzere Marvel evreninde birçok karakterin de belalısı oluyor. Henüz resmiyet kazanmasa da Marvel Sinematik Evreni‘nde Thanos‘tan doğan “büyük kötü adam” boşluğunu onun doldurması bekleniyor. Gelin bu önemli karakteri hep birlikte daha yakından tanıyalım!

 

Marvel evreninde kurgusal, küçük bir Avrupa ülkesi olan Latveria‘da dünyaya gelen Victor von Doom, küçük yaşta annesi ve babasını kaybederek hayatta yalnız kalmıştır. Üstün zekası nedeniyle Amerika’da bir devlet üniversitesinden burs hakkı kazanarak, içindeki yaraları kapatma amacıyla Amerika’ya doğru yol alır.

Amerika’da kendisi gibi çok zeki bir bilim adamı olan Reed Richards ile tanışma fırsatı bulur. Bir ara ettikleri bir sohbette Richards’a hayat hikayesini anlatan Doom, Richards’ı oldukça derinden etkiler. İki zeki kişilik, böylece birlikte makineler ve zırhlar üzerine çalışmaya başlarlar.

Daha sonra Doom, Mephisto isimli iblisle tanışır. Mephisto aynı zamanda Victor’ın annesinin ruhunu da elinde tutan bir iblistir. Annesinin ruhunu serbest bırakma amacıyla Mephisto ile yakın duran Victor’un, üzerinde çalıştığı makinenin patlamasıyla yüzünün büyük kısmı yanar ve herkesten kaçar.

Büyük zorluklar çekerek Tibet’e gelen ve bir tarikata katılan Victor, artık Doctor Doom ismiyle tüm insanlığa karşı bir savaş açmaya hazırdır.

Süper güçleri

  • İnanılmaz bir zeka
  • İnsan üzeri bir güç ve tonlarca ağırlık kaldırabilme (Zırhı sayesinde)
  • Mistik sanatlar
  • Zaman yolculuğu konusundaki uzmanlık
  • Zihin değiştirebilme

Hakkında çok bilinmeyen ilginç bilgiler

  • Hiç kimseye göstermediği yüzünü, Latveria halkına gösterdi.
  • Mistik sanatları Dr. Strange’den öğrendi.
  • Fantastik Dörtlü’nün bir sayısında Jack Kirby ve Stan Lee ile tanıştı.
  • 2 kere Tanrı seviyesine çıktı.
  • Thor’un çekici Mjölnir’i kaldırıp ona layık olduğunu gösterdi.

Beyaz perdede Dr. Doom

Bugüne kadar maalesef böylesine zeki ve kaliteli bir villain karakteri sinemada düzgünce izleyemedik. Bugüne kadar çekilmiş 4 tane Fantastic Four filminde de Doctor Doom karakteri yer aldı ancak filmler ve Dr. Doom’un yansıtılışı o kadar kötüydü ki, hiçbiri akıllarda kalmadı. 1994, 2005, 2007 ve son olarak 2015 yıllarında vizyona giren bu filmlerden belki 2007’deki filmi biraz iyi olarak sayabiliriz ancak o filmde de Dr. Doom yine iyi yansıtılamamıştı. Marvel’a bu konuda güven daha üst seviyede. Thanos’u nasıl yaptıkları da bu konuda bir referans. Eğer gerçekten iddialar doğruysa ve Dr. Doom, MCU’nun yeni kötü karakteri olacaksa Marvel bunu en iyi şekilde kotaracaktır.

Kategori
ÇİZGİ ROMANFİLM
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER