DELİ TİTAN THANOS aslında kim?

Marvel evreninin "en kötüsü" Thanos hakkında

Hazır hepimiz Avengers: Infinity War‘u merakla beklerken fragmanda da gördüğümüz Thanos karakterininin kim olduğunu bilmeyenler olabilir diye bir içerik hazırlayalım dedik. Marvel Evreni’ni yalnızca beyaz perdeden takip etmek ne kadar zordur biliriz. O yüzden bu yazıyı Thanos‘u tanımayanların tanıması, tanıyanların da şöyle bir hatırlaması için yazıyoruz.

Thanos, Mike Friedrich ve Jim Starlin trafından yaratılmıştır. İlk olarak 1973’de, Iron Man’in 55. sayısında görülmüştür. Thanos’un temel güçleri, sonsuz yaşam enerjisi, süper güç ve süper hızdır. Ayrıca telekinezi, telepati ve manipülatif yetenekleri olan bir Mad Titan‘dır. Bu kadar güçlü olmasının sebebi yıllarca evrendeki kozmik enerjileri emmesidir.

Thanos’u aslında “Thanos” yapan onun çocukluğu ve Ölüm’e (Death) olan aşkıdır. Öncelikle çocukluğundan bahsedecek olursak annesi Sui-San’dır ve bir Ethernals’dır. (Ethernals, Skrull’ların genetik deneyleri sonucu oluşturulmuş bir ırkdır.) Annesi dünyadan sürülmüş ve yaşadığı yer olan Ethernas’ların ilk oluşturduğu yapıda savaş çıkmış ve tek kurtulan da o olmuştur.

Ethernals’ın özel olarak yarattığı bir ırkın önde gelen bilginlerinden olan A’Lars (Mentor) bu yapıya geldiğinde Sui-San’la evlendi ve Titan’ı bugünkü haline döndürdüler. İki çocukları oldu biri Eros biri de Thanos’du.

Thanos, farklı bir görünümle, Titan Uydusu’nda doğdu. Farklı doğmasının sebebi Deviant Sendromu’ydu. Bu onun mor renkte olmasının sebebi. Thanos, daha bebekken onu öldürmeye çalışan biri yüzünden sürekli kabuslar görmektedir. Bir Titan Mental örgütüne kapatılan annesi ve onun arkadaşları yüzünden de sürekli travmalar geçirdi. Bu onun deli ve ölümle takıntılı olmasına neden oldu.

Daha sonra bu örgütten kaçmayı başarmıştır fakat arkadaşlarının kertenkeleler tarafından yenildiğini unutmamış ve arkadaşlarını öldüren kertenkeleleri öldürmesi üzerine Thanos, titanlar aleminde katil olarak görülmüştür. Bu öldürme isteği Thanos’u Ethernals’ları öldürmeye kadar itmiştir.

Bir gün Thanos nükleer bir felakete sebep oldu. Titanlar alevlerle uğraşırken o annesini yani Sui-San’ı ve normal bir kadını kaçırdı ve onları paramparça ederek aralarındaki farklardan kendi hastalığına çözüm bulmaya çalıştı. (Sui-San şu an Mentor’un da düzenli olarak ziyaret ettiği Titan’ın altındaki bir mezarda yatıyor.)

Şimdi ise aşkına değinelim. Thanos, Marvel’in kadın olarak yarattığı Ölüm (Death) isimli bir karaktere aşık olmuştur. Onunla ilk kez karşılaştığında Ölüm’ü bir insan olarak görmüş ve kendinden daha fazla sevmiştir. Ölüm’ü görebilmenin tek şartı da ölmektir. Ölüm’le yaptıkları bir kavga sonu Ölüm, Thanos’un kendi alanına girmesini engellemiş ve bu da onu doğal olarak bir ölümsüz kılmıştır. Hatta Thanos tamamen paramparça olan vücuduna rağmen yeniden doğmayı başarmıştır.

Sürekli bir güç arayışında ve kendini Ölüm’e kanıtlama çabasında olan Thanos bir sürü ırkı, dünyaları yok etmiştir. Bu güç arayışı ilk çıktığı dönemde Cosmic Cub’u almak olsa da zamanla değişerek hikayeler, Infinity Gauntlet’a dönüşmüştür. Bu da onun bütün Marvel Evreni’ndeki canlılara karşı olan savaşını başlatmış oldu.

Hatta paralı bir asker olan Deadpool’la Ölüm arasındaki aşkı kıskanmış ve Deadpool’u lanetleyip onu da ölümsüz kılmıştır. Burdan da onun yetenekleri arasında lanet oluşturmanın olduğunu söyleyebiliriz.

Bakalım Avengers bu deliye karşı ne yapabilecek? Bunu hep birlikte bu yıl içerisinde çıkacak Avengers: Infinity War‘da göreceğiz.

Kategori
ÇİZGİ ROMAN
Uğur Salim Demirtaş

Teknoloji, film ve dizi meraklısı. Oyun delisi. Uyku uyuyamaz, uyursa da uyanamaz. Meslek seçimi konusunda dişçilik ile yazılımcılık arasında kalacak kadar kararsız. Takıntılı.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER