CARNAGE kimdir? JOKER kıvamında bir psikopat olan süper kötüyü yakından tanıyalım!

Bugün Cletus Kasady, nam-ı diğer Carnage hakkında konuşacağız...

Venom filminin after credits’inde Eddie Brock’u hapishaneye Cletus Kasady’le röportaj yapmaya giderken gördük. Özetlemek gerekirse o sahnede Woody Harrelson’ın canlandırdığı Cletus Kasady, ducara kanla “WELCOME EDDIE” yazmayı tamamladığında Eddie, Cletus’un çift parmaklı hücresinin birinci kısmına giriyor. Cletus Kasady ona buradan çıkacağını söylüyor ve film burada bitiyor. Bu sahne, 2 Ekim 2020’de vizyona girecek Venom 2‘de Carnage’ı göreceğimizin bir işareti. Hem filmde görüp merak edenler hem de çizgi roman severler için Carnage’ı tanıtalım ve neden Joker kıvamında bir psikopat olduğunu anlamış olun istedik.

İlk çıkışını 1991 yılında The Amazing Spiderman çizgi romanında yaptı. Aralarında David Michelinie ve Mark Bagley’in bulunduğu yaratıcıları onu DC’nin Joker’inden esinlenerek yaptıklarını söylüyorlar.

Çizgi romanda olaylar şu şekilde gelişiyor: Çocukluğundan beri psikopat olan Cletus Kasady 10’lu yaşlarında büyükannesini merdivenlerden iterek öldürüyor. Ayrıca büyük annesinin köpeğine işkence ediyor. Bir gün Cletus’un annesi dayanamayıp onu öldürmek istiyor ve eline bir bıçak alıp Cletus’un yanına gidiyor ancak babası Cletus’u kurtarırken Cletus’un annesini yani karısını bir çekiçle öldürüyor. Ardından Cletus, mahkeme salonunda yargıca “Babam, annemi sebepsizce öldürdü” deyince babası da idam ediliyor. Böylece ortada kalan Cletus yetimhaneye yerleştiriliyor ama asosyal kişiliği ve insanlarla etkileşimi yüzünden çocuklar ve görevliler onu taciz ediyor. Yetimhanede sevdiği kıza açılıyor ancak kız reddedince onu da öldürüyor. Sonunda da tahmin edebileceğiniz üzere Cletus yetimhaneyi de ateşe veriyor. Zaman içinde durmadan öldürmeye de devam ediyor. Ardından 14 kişiyi öldürmekten yargıcın karşısına çıkıyor ve ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılıyor.

Hapishaneye daha önce zaten orada olan Eddie Brock’un yanına gönderiliyor. Ancak Eddie orada fazla kalmıyor çünkü zaten onunla birlikte içeride olan Venom’ın da güçlenmesiyle hapishaneden kolayca kaçıyor ve kaçarken istemsizce bıraktığı simbiyot tohumu Cletus’un kanıyla karışınca Carnage gibi bir psikopat ortaya çıkıyor. Sonunda onu da dört duvar arasında tutmak imkansızlaşıyor. Kaçışı Eddie’den biraz farklı olarak, bir sürü insanı öldürmeden oradan çıkmıyor. Kendi yaptığını belli etmek için de kurbanlarının kanlarıyla duvarlara imza niteliğinde CARNAGE yazıyor.

İlerleyen zamanlarda Örümcek Adam onunla baş edemeyeceğini anlayınca Venom’la ateşkes ilan ediyorlar ve Carnage’ı durdurabilmek için birlikte çalışmaya başlıyorlar. Örümcek Adam yakaladığı fırsatta Sonic silahla onu etkisiz hale getirip simbiyotundan ayırmayı başarabiliyor.

Tekrardan hapishaneye yollanan Cletus orada da boş durmuyor tabii ki. Kanında mutasyona uğrayan simbiyot ortaya çıkıyor ve Carnage tekrardan hapishaneden kaçmayı başarıyor. Bu kez farklı olarak tek başına kaçmıyor ve yanında Shriek’ı da götürüyor. Bununla birlikte içinde Carrion, Demogoblin, Doppelganger (6 kollu örümcek adam) gibi birkaç süper kötüyle kendine bir “aile” kuruyor diyebiliriz. Çünkü bu ailede Carnage ve Shriek ebeveynler, diğerleri ise çocukları oluyor.

 

Güçleri:

Zaten çoğunuzun da bildiği üzere Örümcek Adam’ın ve Venom’ın yapabildiklerinin oldukça fazlasını yapabiliyor.

Süper Ağ: Kendi ürettiği ağlar Örümcek Adam ve Venom’ın ürettiklerinin çok çok daha dayanıklısı.

Süper Örümcek Hisleri: Her bir simbiyotik hücrenin birer göz gibi davranması nedeniyle etrafında hissedemediği ve göremediği neredeyse hiç bir şey yok.

Süper Gizlilik: Örümcek Adam’ın örümcek hislerine bile yakalanmaması yeterli bir örnek olacaktır.

Süper Dayanıklılık: Bir sürü darbeye, patlamaya ve aklınıza gelebilecek neredeyse her türlü saldırıya dayanıklı.

Süper Kas Gücü: 10 tona kadar cisimleri rahatlıkla kaldırıp fırlatabiliyor.

İyileşme: Hasar almıyor diyemeyiz tabii ki ama bütün hücrelerini aşırı hızlı bir şekilde en baştan oluşturabilme yeteneğine sahip. Organları da buna dahil, yani gerçekten tüm hücreleri.

Manyaklık ve Psikopatlık: En büyük gücü ve en büyük zayıflığı.

 

Zayıflıkları:

“Bu kadar şeyden sonra daha ne zayıflığı olabilir ki?” diye düşündüğünüzü duyar gibiyim ancak Carnage da en nihayetinde bir simbiyot ve bir simbiyotun sahip olduğu neredeyse bütün zayıflıklara sahip.

Yüksek Sıcaklıklar: Her simbiyotun oldukça etkilendiği ve onların ölümüne neden olan şey.

Yüksek Tiz Sesler: Bu tarz sesler onları delirterek bağlandıkları kişiden ayrılma derecesine getirir ve onları köşeye sıkıştırır. Hatta önceki Örümcek Adam filmlerinden hatırladığınız üzere yüksek sesi ondan kurtulmak için kullanmıştı.

Kolay Manipülasyon: Cletus’un kendi isteğiyle bütün iradeyi ona devretmesi sonucunda dengesizleşmesi ve ona vadedilenler için topyekun saldırması, kafasına göre istediğini öldürmesi.

 

Birleştiği kişiler:

Bir ara Norman Osborn ile birleşti ve Red Goblin’i oluşturdu ancak onu beğenmedi. Norman gitmemesi için ona yeni ve daha psikopatça öldürme tekniklerini göstereceğini söyledi. Bu vaat üzerine bir süre daha Norman Osborn’da kaldı. Bir ara da Sliver Surfer (Gümüş Sörfçü) ile birleşti bu birleşmede kozmik güçlere bile sahip oldu ancak o yine en sonunda psikopatlığının eşi benzeri bulunmayan Cletus Kasady’e geri döndü. Çünkü onun aradığı güç değil manyaklıktı ve bu kadar manyaklığı bulabileceği tek kişi vardı.

Kategori
ÇİZGİ ROMANFİLM
Uğur Salim Demirtaş

Teknoloji, film ve dizi meraklısı. Oyun delisi. Uyku uyuyamaz, uyursa da uyanamaz. Meslek seçimi konusunda dişçilik ile yazılımcılık arasında kalacak kadar kararsız. Takıntılı.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER