ARİF V 216 en iyi Türk komedi filmi olabilir mi? [Spoiler’sız inceleme]

Gelin, birlikte değerlendirelim...

Doksanlı yıllardan günümüze kadar popülerliğini koruyan kaç kişi vardır? Daha da önemlisi kendi alanında birinciliği kimseye kaptırmayan kaç kişi vardır? Benim aklıma tek bir kişi geliyor: Cem Yılmaz.

Son yıllarda çevirdiği filmlere bütün halinde baktığımızda çok fazla keyif vermediği kesindi. Fakat o filmleri parçalara böldüğünüz zaman muhteşem espriler, muhteşem sahneler çıkıyordu. İşte bu sefer bu parçalar bir araya gelince ortaya çıkan bütün de bir başka güzel olmuş.

Arif V 216 benim için son yıllarda (klişe bir söz ama) izlediğim en iyi Türk komedi filmi olmanın yanında tüm zamanlarda da en iyiler arasına gireceğini düşünüyorum. Özellikle filmin 15 dakikalık giriş sahnesi ile son 10 dakikası arasında nefes almadan seyrettim. Yeşilçam Sinemasına yapmış olduğu saygı duruşunun yanında, günümüz popüler kültürü, yerli ve yabancı sinemasına dair göndermeler başımızı döndürdü. Bir yerden sonra nereden ne çıkacak, nereye gönderme yapacak diye kendimden geçtim. Bu yanlış anlaşılmaya mahal vermesin, filmin içine çok iyi yedirilmişti göndermeler. Hatta zaman zaman konu bütünlüğüne katkıda bulunduğunu söylemem hiç de yanlış olmaz. Filmin sadece komedi yönü de ağır basmıyor. Yer yer duygusal anlar yaşanıyor. Gözlerimiz doluyor ama damlalar gelmeden hemen neşemizi yerine getiriyor.

Oyunculuklara gelecek olursak, filmin uzak ara en iyi oyuncusu Ozan Güven’di. 216’nın film içindeki karakter gelişimi ancak bu kadar güzel seyirciye aktarılabilirdi. Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Seda Bakan, Çağlar Çorumlu, Özkan Uğur ve diğer oyuncu kadrosu da başarılıydı. Spoiler’a girmez sonuçta; resmi olarak duyurulan Mert Fırat (Sadri Alışık) ve Çağlar Çorumlu (Zeki Müren) castingleri çok başarılı. Hele Çağlar Çorumlu, Zeki Müren’den daha Zeki Müren olmuş, dersek yanlış olmaz.

Filmin görselliği konusuna gelecek olursak, filmin büyük bir bölümünde çok kaliteli idi. Özelikle fragmanda da gördüğümüz geçmiş ve gelecek zaman sahnelerinde kullanılan CGI, yerli bir filme göre üst seviyede. Yalnız filmin en zayıf yeri olan son bölümünde görsel kalitede de düşüş yaşanıyor.

Filmin zayıf yeri demişken biraz da o yönüne değinelim. Bana göre ilk 15 dakika ile son 10 dakika birçok yönden zayıftı. Filmin başında eyvah bu film olmamış, bile dedirttiğini itiraf etmeliyim. Ama bahsettiğim gibi sonrasında film bambaşka bir hal aldı, ta ki son bölüme kadar. Son aksiyon sahnesi bence gereksiz uzun ve filmin geneline göre özensiz olmuş. Bu iki bölüm de biraz daha iyi olsa Türk sinema tarihinin en iyi komedi filmi olması işten bile değil.

Sonuç olarak izlemesi keyifli, güldürdüğü kadar duygusal anlar da yaşatan başarılı bir film var karşımızda. Son on yılda yapılan ucuz komedi filmlerine bakınca elimizde kalıcı ve defalarca izlenecek bir film oluyor.

İzlemiş olanlar yorumlarını belirtsin, izlemeyenlere iyi seyirler…

Yazan: Burak Arkan

Kategori
FİLM
Geyikdolu

Her konudan geyikle dolu!
Yorum yok

Yorum bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER

 • Jumanji: Welcome to the Jungle Hasılat Rekorları Kırıyor!

  Her insanın çocukluğunda izlediği, aklından hiç çıkmayan ve gelecek nesillere aktarmak istediği filmler vardır. 80-90 nesli için bu filmlerden biri Jumanji’dir  hiç şüphesiz. Çoğumuzun çocukluğunda izlediği bu filmin sonundan...
 • Leonardo DiCaprio’nun en iyi 9 filmi!

  Haberiniz var mı bilmiyorum ama Tarantino’nun yeni filminde Leonardo DiCaprio’nun rol alacağı kesinleşti. 2015’te çekip Oscar kazandığı The Revanant‘tan beri hiçbir filmde rol almayan DiCaprio, sessizliğini Tarantino’nun 9. filmiyle...
 • HBO’nun 2018 dizi ve film takvimi belli oldu

  The Sopranos, The Wire, Game of Thrones ve Boardwalk Empire gibi son on yılın en önemli dizilerine imza atan HBO, 2018’in dizi ve film takvimini açıkladı. Peki her sene...
 • INSIDIOUS SERİSİNİN YENİ FİLMİ GELDİ!

  Insidious (Ruhlar Bölgesi) serisinin yeni filmi çıktı! 12 Ocak’ta seyircisiyle buluşan filmin fragmanına gelin birlikte göz atalım. Muhteşem bir korku serisi olan Insidious’ın yeni filmi Last Key, ruhbilimci Dr....